דרכים

תחת הכותרת “המסע בעקבות האיש על החמור הלבן” מציג יעקב ישראל סדרה של צילומי צבע גדולים ויפים בגלריה ברבור. זו תערוכה אניגמטית ומסקרנת, כי למרות השם שלא יכול להיות יותר ישראלי ממנו (יעקב ישראל), ולמרות שכל הצילומים צולמו בנופים ישראליים כמו הנגב, ים המלח, קיסריה – משהו בצילומים עצמם מעורר תחושה של אמריקנה דווקא. המוח שלנו כל כך מוטבע בדימויים אמריקאיים.

(יעקב ישראל, צריף במערב הנגב)

בצבעים ובאווירה שלו הצילום הזה הזכיר לי מיד את וויליאם אגלסטון, הצלם יליד מיסיסיפי שצילם הרבה מאוד ברחבי הדרום העמוק של ארצות הברית, והיה מחלוצי צילום הצבע והכנסתו לקאנון הצילום האמנותי. בנוסף, שם התערוכה, “המסע בעקבות האיש על החמור הלבן”, הזכיר לי מיד את Searching for the Wrong Eyed Jesus – סרט המסע של ג’ים ווייט לתוככי הדרום העמוק של ארצות הברית, על כל המוזרויות, האידיוסינקרטיות והאקסצנטריות של האיזור הזה.

(וויליאם אגלסטון, ליד מטע וואנאלו הנטוש, מיסיסיפי)

בטקסט שלו לתערוכה מציין יעקב ישראל בצדק שהמושג “מסע” מתקשר אצלנו כבר כמעט אוטומטית לאמריקה/אמריקנה – בארץ אי אפשר ממש לערוך “מסע” בגלל שגם אם אתה יוצא לדרך עם שחר, תמיד תוכל לחזור הביתה, אם רק תרצה, לכל המאוחר עד חצות. אין פה ממש מרחבים בשביל לערוך “מסע” – מסע במובן האמריקאי העמוק שלו. אבל יעקב ישראל מודע למסורת של הצלמים הנודדים בדרכים שנמצאת בלב ליבו של הצילום האמריקאי, והוא הולך בעקבות המסורת הזאת.

אחד החיבורים היפים ביותר של ג’ק קרואק לא מופיע באף אחד מהספרים שלו, כולל לא בספר שהביא לו תהילת עולם. הוא מופיע בהקדמה שחיבר לספר הצילומים של רוברט פרנק, “האמריקנים”. רוברט פרנק הוא מהאבות המכוננים של הצילום המודרני, ואולי הצלם האהוב עליי ביותר. הוא הגיע לאמריקה כמהגר משווייץ ב-1947, וכבר בתחיל שנות ה-50 התחבר אל חוג הסופרים והמשוררים שקרואק נתן לו את השם דור הביט: אלן גינסברג, וויליאם בורוז, קרואק, גרגורי קורסו, לורנס פרלינגטי. בשנת 1955, בסיוע מענק מטעם קרן גוגנהיים, יצא פרנק לדרכים כשהוא חמוש במכונית ובמצלמה. מה שקרואק עשה “בדרכים” מרגע שהשחיל גיליון נייר ארוך לתוך מכונת הכתיבה שלו, הוא מה שפרנק עשה מרגע שהשחיל סרט צילום במצלמה שלו.

פרנק חיפש את אמריקה של החצרות האחוריות, העזובות, המתפוררות. אמריקה של הדיינרים העלובים והמוטלים הזולים, של האנשים הזנוחים והחלומות הכבויים. הוא עזב את ההייווייז והאינטרסטייטס והדרכים המהירות וירד לשוליים ולדרכים הישנות. חלקים מהנסיעה שלו הוא עשה על דרך 66 המיתולוגית – אותו כביש שנסלל בסוף שנות העשרים בין שיקגו ולוס אנג’לס ושעליו עשו במשך שנות השפל הכלכלי של שנות השלושים (שלו נוספו במערב התיכון גם שנות בצורת וסופות אבק) אלפי אנשים את דרכם מערבה, בחיפוש אחר לחם, עבודה והארץ המובטחת: קליפורניה.

אמריקה שפרנק תפס בעדשת מצלמתו היא אמריקה סדוקה, גרעינית ומטושטשת. אני תמיד חושבת שרק זר – אאוטסיידר מוחלט, מהגר שבא מבחוץ – היה יכול לקלוט את מה שהוא קלט. אלה הסדקים הראשונים שניבעו בחלום האמריקאי: חלום הבית עם הגינה והמכונית, הפרברים, תרבות הצריכה, קונפורמיות ופוריטניות חונקת. יעברו עוד עשר שנים עד שיורשיהם של הביטניקים – ההיפים – יתרגמו את הבקיעים הללו למהפכה תרבותית כוללת.

(צילום דרך: אגלסטון)

(צילום דרך: רוברט פרנק)

בעיניי הצילום הזה של הדרך של רוברט פרנק הוא הדבר הקרוב ביותר שיכול להיות לצילום מופשט. למרות שמדובר בדרך קונקרטית – US 285 בניו מקסיקו – הצילום הזה הוא הפשטה של כל הדרכים הקונקרטיות כולן. למרות שאם מאמצים את העיניים אפשר לראות בהמשך הדרך, בנתיב השמאלי, מכונית – מכונית שנוסעת בשעה לא ברורה איפשהו על הדרך שמובילה מקולורדו דרך ניו מקסיקו לטקסס – בסך הכל 1260 ק”מ – הצילום הזה בעיניי הוא ייצוג של האידיאה של הדרך.

ובגלל שהדרך היא בסופו של דבר אידיאה, והמסע הוא לעולם מצב נפשי, אפשר בסופו של דבר לצאת למסע גם פה ושם בארץ ישראל, ולהביא את כל המוזרויות, האינדיוסינקרטיות והתלישות של המקום הזה – כפי שמדגימים יפה הצילומים של יעקב ישראל. יותר מכל דבר אחר מסע, או הדרך, הוא המטאפורה הגדולה ביותר של החיים (עוד יותר מהמטאפורה של הנהר ויותר מהמטאפורה של הגן). אולי זו הסיבה שהאידיאה הזו חוצה זמנים ומקומות לכל אורך ההיסטוריה האנושית. זה באמת לא מפתיע שהדרך היא מקור השראה אינסופי ליוצרים מכל התחומים.

עם הגב לקיר

אני לא זוכרת מי מהמורים שלי לצילום היה זה שאמר פעם שבשבילו, המשמעות האמיתית של האימרה “צילום טוב שווה אלף מילים” היא שצילום טוב שווה שיכתבו עליו אלף מילים. אני לגמרי מסכימה. יש כמה וכמה צילומים שאני מוכנה ומסוגלת בקלות לכתוב עליהם אלף מילים. אפילו עשיתי את זה כמה פעמים. הצילומים האלה הם כמובן הצילומים שהכי מדברים אליי. ביניהם נכלל גם הצילום הזה.

youth on wall

(את הצילום הזה צילם כריס קיליפ בעיירה בשם ג’ארו בצפון אנגליה, ב-1976. קיליפ הוא צלם בריטי תיעודי-חברתי שצילם הרבה מאוד בצפון-מזרח אנגליה בשנות ה-70 וה-80. אלה השנים האכזריות של מרגרט תאצ’ר, ולא היה מקום שסבל מהמדיניות הכלכלית-חברתית האלימה וחסרת החמלה שלה יותר מהערים והעיירות בצפון-מזרח אנגליה, על המפעלים, המכרות, המספנות והרחובות שלהן)

מכיוון שכבר כתבתי משהו כמו אלף מילים, אני פטורה מזה הפעם. כל מה שאני יכולה להגיד הוא שהצילום הזה מגלם בשבילי את כל מה שאני יודעת על נעורים. על הברוטליות והשבריריוּת שלהם, על הקשיחות והפגיעוּת. רק טיפש ילך שולל אחרי החזות החיצונית של הדוק מרטינס והראש המגולח. כשהוא מכודרר ומכווץ כולו עם הגב לקיר, אין מילימטר בגוף הזה שלא צורח זעם, כאב ועלבון. מבקר האמנות מקס קוזלוף אמר פעם שהמאפיין הבולט ביותר של הזרם בצילום המכונה חברתי או מעורב (concerned photography) הוא הברוטליות של החמלה שלו. הצילום הזה וודאי מדגים את זה. הוא גם מזכיר לי בכל פעם מחדש שכל מה שהוא קדוש מגיע מהנעורים (כמו שכתב פעם כותב שירים אחד). שהדברים החשובים באמת בחיים הם אלה שהתעצבו אצלנו בשנות הנעורים: הלהט וההתלהבות, החמלה, האהבה, המיניות, החופש, החיפוש אחרי האינדיבידואליות שלנו יחד עם הצורך להשתייך לקבוצה, להיות חלק מחברה, מקהילה, האמונה שאפשר וראוי להיאבק על עולם טוב יותר. רק אם החיים לא הפכו אותנו לציניים, ואם המשכנתא, הנישואין, הגירושין, העבודות המשרדיות המחורבנות, הטלוויזיה, הכסף, האלכוהול ומשככי הכאבים לא הקהו אותנו, אנחנו זוכרים איך זה היה להיות ככה. חשופים ופרועים. פראיים ופגיעים. כמו שהיינו פעם. כשהיינו נערים.

הבלדה על תלות מינית

זוג / פרוע פרחזאד (Forough Farrokhzad)

לילה יורד
ואחרי הלילה, חושך
ואחרי החושך
עיניים
ידיים
ונשימות ונשימות ונשימות
וקול של מים
זולגים, טיפה טיפה טיפה, מן הברז

ואז, שתי נקודות אדומות
משתי סיגריות בוערות
תקתוק שעון
ושני לבבות
ושתי בדידויות

Brian and Nan in Bed

תירגם מפרסית: אלדד פרדו

צילום: נאן גולדין

גותיקה

את בוקר יום רביעי האחרון של חודש מאי אני מנצלת כדי להגיע שוב לבית החולים הנסן, רגע לפני שהוא נסגר שוב בפני מבקרים מהחוץ. זה כבר הביקור השלישי או הרביעי שלי במקום, שמוכר יותר לציבור הרחב בשמו העממי, בית החולים למצורעים. אני חושבת שאפשר כבר להגיד בוודאות שכושפתי על-ידו, וזה לא ממש מפתיע. יש משהו גותי במקום הזה, משהו בנוכחות שאין לטעות בה של רוחות העבר במקום. השם הזה לבדו, בית החולים למצורעים, מספיק כדי להטיל כישוף. ואם לא די בכך, אז הוא נמצא בליבה של חורשת הירח, שממנה אפשר לרדת ברגל לרחוב עמק רפאים, ומשם להמשיך שוב ברגל לגיא בן הינום, שמעליו מתנשא הר העצה הרעה. יופי של עיר, באמת.

אבל בינתיים אני יורדת לאורך חומת האבן העבה והגבוהה, ורואה שכל השערים חתומים וסגורים. צריך לדעת על איזו ידית של איזה שער ללחוץ כדי שהמקום הזה ייפתח, ואז לסגור את השער ולהשאיר מאחור את העולם החיצון. זה מקום אחר, מזמן אחר. כרגע רק עוד שלושה או ארבעה אנשים חוץ ממני מסיירים בין החדרים והתצוגות ששוחזרו במקום: חדר טיפולים, חדר הסבה, חדר חולים, ספרי רישומים, יומנים, תצלומים, ארגזי מסע. איש מבוגר ונער צעיר שנראה בן לא יותר מ-17 או 18, עם תלתלים ארוכים מעבר לכתפיים וג’ינס וסנדלים – הם נראים לי כמו אב ובנו – חולפים על פניי בכל פעם שאני יוצאת ונכנסת מאחד החדרים. אנחנו מחייכים נכלמים, נראה לי שאנחנו מרגישים שאנחנו רוחות הרפאים במקום. אנחנו אלה שלא שייכים לכאן. הדיירים האמיתיים כאן הם החולים שהתגוררו פה בעבר, ולמרות שהם כבר מזמן מתים, הנוכחות שלהם כאן סמיכה וצפופה ומורגשת. אני עולה לקומה השנייה, שהיא מרפסת וקומת גלריה שמחופה בגג רעפים שהובאו לכאן מגרמניה במאה ה-19. המקום דומם ועזוב ומתפורר, ואלה בדיוק הדברים שמקנים לו את האיכות החמקמקה הזאת שעל קו התפר שבין עבר והווה, קיים ולא ממש קיים, רדוף ומכשף ומכושף.

יש לי כבר ספסל בגן הגדול בחוץ שעליו אני אוהבת לשבת. הוא נמצא בפינה הצפונית-מערבית של הגן, הוא מרוחק ונסתר גם מהכניסה לבניין וגם מהעולם שבחוץ, שממנו הוא מופרד באמצעות חומת האבן. ובעיקר, הוא צופה אל בריכה קטנה שחבצלות מים פורחות בה עכשיו ויונה אחת באה בדיוק לשתות ממנה מים. אני חושבת על הבריכה של ביאליק*. הגן הגדול הזה, עם סבך הצמחיה הפראית שלו, נראה כמו סוד הגן הנעלם. על הטרסות הגדולות שלו צומחים עצי אורן ואלון, זית, רימון ודקל, שיחי צבר, צלף קוצני, גרניום ושיחי ורדים. כיאה למשק אוטרקי, ועוד בירושלים של המאה ה-19, יש פה כמה וכמה בורות מים. במורד הגן, המשתרע למרגלות קימור האבן שעליו חקוק בגרמנית “מרפא ישו” (Jesus Hilfe), ישנה סככת עץ שעליה נכתב בכתב ילדותי ונאיבי: “מסתור לצפות על הציפורים”. ציפורים מקננות גם בין הצריחים והזיזים והגמלונות שעל הגג. לגמרי גותי כאן.

ואז אני שומעת מתוך אחד החדרים בבית נגינת פסנתר. יש גבול גם לאמונה שלי ברוחות רפאים. אני נכנסת פנימה וליד הפסנתר הישן באחד החדרים יושב הנער הצעיר ומנגן. זה עם הג’ינס והסנדלים והתלתלים. שערך הארוך, נער. אני עומדת בשקט ליד החלון שצופה אל הגן ומקשיבה. משלושה או ארבעה בחדר תמיד אחד עומד ליד החלון. אפילו אני, הבורה, מסוגלת לזהות שמה שהוא מנגן במשך דקות ארוכות זו יצירה מהתקופה הרומנטית – כל הסערה, הרגשות, הדרמה, ההשתוקקות, הערגה, הכיסופים. כל מה שדחוס במקום הזה.

בשעה אחת-אפס-אפס בצהריים, בדיוק של ייקים, מסתיימים הביקורים במקום. אני לא יודעת אם התערוכה תפורק או תשומר, ואם היא תיפתח שוב לציבור ומתי. בינתיים השער נסגר, והחומה נחתמת והמקום שוב שוקע לתוך עצמו ונעזב. אני באמת צריכה להתנדב לעבוד בגן ובמשתלה הקהילתית שבמקום. אני חייבת לחזור לכאן. אני כמו גיבור ספרו של ש”י עגנון “עד עולם”, החוקר שבעקבות ספר נדיר הגיע לבית המצורעים ומכאן כבר לא היה מסוגל לעזוב עוד לעולם (גם ב”שירה” חוזר עגנון אל בית החולים למצורעים).

במשך חודשים רבים בתחילת העשור בילה בבית החולים הנסן יובל יאירי, והתוצאה היתה סדרת צילומים מהפנטת, שדווקא מהיותה לא ריאליסטית – מדובר בצילום מבוים ומטופל – מצליחה ללכוד את האווירה האמיתית של המקום. קל לי מאוד להבין איך יאירי מצא במקום הזה הד ושיקוף לכמה מהשדים והרוחות הפרטיים שלו. הוא קרא לסדרת הצילומים הזו “עד עולם” (Forevermore), כשם ספרו של עגנון. שני צילומים מהסדרה הזו תלויים עד היום במסדרונות של בית החולים הנסן. הם נושאים הקדשה בכתב ידו, “להנסן, באהבה”. בהתחשב בעובדה שהנסן הוא שמה הרפואי, הקליני, הנקי של הצרעת – המחלה שנושאת איתה כל כך הרבה קונוטציות ואסוציאציות איומות – הוא היה יכול לכתוב באותה מידה “לצרעת, באהבה”. כי ככל ששוהים במקום הזה יותר זמן, וככל שמתבוננים יותר ויותר בצילומים של יאירי, קל מאוד להתאהב בצרעת. לא להאמין (או דווקא כן) איך המחלה המכוערת, הדחויה והמצורעת ביותר בתולדות האנושות (לפחות עד האיידס), מולידה מתוכה כל כך הרבה השראה ויופי.

* ועולם אחר זה כה קרוב הוא, כה קרוב / הרי הוא כאן מלמטה, כאן מלמטה / בלב הבריכה המוצנעת

מחתרת הסטנסיל

אמנות רחוב I: העיר ממשיכה להעתיר את התענוגות שלה בחינם, והתערוכה של גארי גולדשטיין במדרחוב בצלאל ננעלת וזו סיבה מספיק טובה למסיבת רחוב. זה גם שיתוף הפעולה השני, לפי דעתי, בין גארי ובין GodSaveJerusalem (יש לי יסוד סביר להניח שהם גם קרובי משפחה). הם נדיבים מאוד במה שהם מעניקים: להקת New Orleans Function, מעצם שמה, מנגנת ג’אז ישן ורגטיים של בתי מרזח מתחילת המאה שעברה. הם שישיה שכוללת טרומבון, חצוצרה, קלרינט, קונטרבס, בנג’ו ותופים. עוד ועוד אנשים מתאספים, שעת בין ערביים, השמיים משנים ומעמיקים לאט את צבעם מתכלת לטורקיז לכחול כהה. לאט לאט נסגרות החנויות ברחוב, הפנסים נדלקים, אנשים יוצאים למרפסות. יש דוכן שמוכרים בו מרק ויין ולימונענע, ועוד דוכן למכירת חולצות “מאה שנה לרכבת הקלה”. יש מופע פנטומימה/צלמניה, ויש ג’אגלינג. אחרי ניו אורלינס פאנקשן, די.ג’יי באלקאדן מתחיל לתקלט מוזיקה צוענית ומקסיקנית וערבית ויהודית – שכחתי כמה מעולים נשמעים הביסטי בויז בתור להקת חתונות יהודית (וכמה מעולים הם בכלל). כבר יש המון אנשים וכולם רוקדים. אפילו הסטודנטים מהמחלקה לארכיטקטורה, שכבר טוחנים שעות לקראת ההגשות של סוף השנה, עוזבים הכל ומטפסים על חומת הבניין הישן. לאיציק מהקומה השלישית נמאס באמצע והוא מנתק את הזרם וזורק למטה את החוט-מאריך עם התקע של הדי.ג’יי. קפה בצלאל נדיבים מספיק כדי לספק את המשך החשמל, והריקודים מתחדשים במלוא העוז. על קיר הבניין הפינתי ברחוב ש”ץ, מתחת לשלט הגדול “אמנות בש”ץ”, מוקרנים על מסך גדול דימויים מתחלפים מהעבודות של גולדשטיין. זה מצוין, כי עבודות הפופ שלו לגמרי מתאימות לסוג כזה של הקרנת וידיאו. לקח לי חצי ערב להיזכר מאיפה אני מכירה חצי מהפרצופים מסביב, עד שאני נזכרת שראיתי אותם במסיבת רחוב הפורימית בנחלאות. אבל טוב, אז הם היו כולם מחופשים. אנחנו מתראים בשמחות.

אמנות רחוב II: בבית האמנים מוצגת תערוכה של ליאורה חשין תחת הכותרת Befriend Your Demon. חשין צילמה שורה ארוכה של כתובות גרפיטי ברחובות המחוספסים של דרום תל אביב, שברובן הגדול הן של אמנים שהסגנון שלהם כבר מוכר ומזוהה: Klone, Know Hope, Foma, C215. חייבים להגיד קודם כל שכל הצילומים עשויים לעילא: המיקוד חד כתער, החיתוך מדויק, וההדפסות מאפשרות להבחין בכל נקבובית, כל סדק וכל צלקת בקירות המתפוררים, המתקלפים והשבורים שעליהם צויירו הכתובות. התהייה או השאלה היחידה שעולה מסדרת הצילומים, ואני לא זוקפת אותה לחובתה של חשין מפני שזו בעיה אינהרנטית לסוג כזה של צילום ולא בעיה פרטית של חשין, זה שהאמנות הזאת – הגרפיטי – היא בעצמה כל כך חזקה וכל כך טעונה ומלאת עוצמה, שלצלם עצמו כמעט אין שום מקום להוסיף על זה משהו משלו. למעשה, הוא נמצא שם בעיקר כדי לשמר ולתעד, וזה לא עניין שולי או זניח: מי יודע מתי יהרסו את הקיר שעליו רוסס הגרפיטי או מתי יבוא פרחח אחר, מוכשר יותר או פחות, ויוסיף או יכסה לגמרי את הכתובת הקודמת. כך או כך, זו תערוכה טובה ומסקרנת, ואני די בטוחה שאני אחזור לראות אותה שוב. לצד החיבה שלי לאמנות רחוב, צילום רחוב – תת-קטגוריה בפני עצמה בתוך הקטגוריה הרחבה עד מאוד של צילום תיעודי ישיר – הוא הקרוב ביותר ללבי. אני יודעת עד כמה הוא קשה, אבל לאסתטיקה ולפואטיקה שלו אין מתחרים בעיניי.

(וכמובן, גם בלי לקרוא מילה אחת מ”יצירת האמנות בעידן השיעתוק הטכני” של ולטר בנימין, קל לראות שלסטנסיל ולצילום – לפחות בגילגול הקודם שלו בפילם – יש משהו יסודי ובסיסי מאוד במשותף: העובדה שזו אמנות שנוצרת בהדפסה משבלונה. כך שאני חושבת שההיקסמות של הרבה צלמים, מקצועיים וחובבנים, מגרפיטי בכלל וגרפיטי של סטנסילים ושבלונות בפרט, נובעת מאיזו תחושה של שותפות של בעלי מקצוע שהאומנות שלהם קרובה מאוד)

אמנות רחוב III: הטי-מרקט במעבדה בסוף השבוע שחלף היה נחמד כרגיל. אני כבר מזמן לא לובשת חולצות-טי (חוץ מאלה שאני ישנה איתן), וממילא אני חושבת שרוב החולצות האלה נראות טוב יותר על גוף גברי מאשר נשי – האנטומיה של החזה הגברי הישר והשטוח משמשת טוב יותר כלוח מודעות לכל הכרזות הפוליטיות/קונספטואליות/אמנותיות מאשר הגוף הנשי המקומר. אבל גם ככה תמיד נחמד לחזות בפרץ היצירתיות של מעצבי הכתובות והחולצות, ואווירה של שוק עירוני זה כיף. קניתי חולצה אחת לעומר, שכתוב עליה World Leader Pretend, עם הדפס זואולוגי עדין של (בעל) זבוב. אמרתי לעומר ש-World Leader Pretend הוא שיר של REM שאני מאוד אוהבת. למען האמת, זה אחד השירים שלהם שהזלתי עליו הכי הרבה דמעות.

דברים שעשיתי בירושלים

ביום שלישי אחרי הגשם אני יוצאת מהעבודה והולכת לטייל בנחלאות. זה החלק הטוב ביותר של היום. שעות האור כבר מתארכות, אין מה למהר הביתה, אפשר ללכת לטייל במרכז העיר ובשכונות הסמוכות ולנקות את הראש אחרי העבודה. יום שלישי הוא יום אמנות פתוח בירושלים, ואני הולכת לבתים פתוחים ועוד כמה אירועים ותערוכות שאני רוצה לראות.

בבית האמנים יש תערוכה מעניינת של כמה אמנים מליטא בנושא זיכרון. מצאו חן בעיניי הצילומים הגדולים והצבעוניים של ארתורס ווליאוגה (Arturas Valiauga) תחת השם המלבב “קפצתי לביתו של סטפה, דיברנו על החיים”. אלה צילומים תיעודיים גדולים בצבע, עם עין חדה לפרטים, ויש הרבה פרטים לקלוט, מפני שסטפה הזקן ואשתו מתגוררים בבית שכל קירותיו מצופים בגזרי עיתונים ותמונות ממגזינים צבעוניים.

aw1843l3

מעבר לצבעוניות הזו, יש כאן משהו שמתקשר לנושא של הזיכרון: האופן שבו גם הזיכרון שלנו מורכב כולו מקרעים, פיסות גזורות ופרגמנטים, שמודבקים אחד לשני ואחד על השני. בגלל זה אהבתי את הכותרת של התערוכה: Re:Collection. בתרגום לעברית זה גם “היזכרות”, אבל זה גם “איסוף מחדש” או “הנושא: איסוף”. וזה בדיוק מה שהזיכרון שלנו עושה כל הזמן. וגם, זה מצביע על כך שהזיכרון שלנו הוא תמיד דינמי ופעיל ומארגן ומתארגן כל פעם מחדש. הוא אף פעם לא סטאטי ויציב. שמצד אחד זה אכן יצירתי ויפה ומרהיב, כמו הצילומים של ווליאוגה והבית של סטפה, ומצד שני מדובר במשענת קנה רצוץ, במשהו שהוא לא אמין ולא יציב, כמו הקירות בבית הנייר הזה. הזיכרון, כך הולך ומתחוור לי, זה לא משהו שאני יכולה או הייתי רוצה באמת לסמוך עליו. ועל הקשר שבין זיכרון וצילום אפשר לכתוב, ואכן נכתבו, אינספור מאמרים ותזות.

aw1840l1

מהדירות השונות שביקרתי בהן בנחלאות, זו שהכי נהניתי בה – עובדה שחזרתי אליה פעמיים – היתה זו ברחוב אילת שבה ניגנו ושרו יחד יונתן סאלם-ניב (צ’לו) וכפיר שטיוי (גיטרה וכלי הקשה). זה היה כמו להיכנס לסלון בבית של אנשים ולצפות ולהאזין מהצד לג’אם ספונטני ומאולתר בין שני חברים. ובעצם זה לא “כמו”: זה בדיוק מה שזה היה. את יונתן סאלם ניב יצא לי כבר לראות לפני כמה חודשים באחד מימי שישי בצהריים בצוללת, שם הוא ניגן על הצ’לו ושר לבדו. הוא מאוד מוכשר. משהו בו מזכיר לי את ניק דרייק, ונדמה לי שהוא גם עשה קאבר שלו. אבל יכול להיות שאני מתבלבלת עם הקאבר שהוא עשה ל”הללויה” של לאונרד כהן בסלון בנחלאות. היה נחמד לראות אותו מנגן על הצ’לו כמו בגיטרה בס: בלי קשת ובאופן אופקי ומאוזן, במקום בניצב לרצפה.

בדירת גג ברחוב אליהו סלמן הציגו סהר וזוהר ציורים (טובים מאוד), פנזין שירה בשם “קְרָע” (איורים נהדרים, השירים קצת פחות, אבל אני אוהבת את הרעיון והיוזמה) ומוזיקת לפטופ. זה היה נחמד (סתם לפני שאני שוכחת, עצה לצלמים: אל תציגו למכירה רק צילומים ממוסגרים – זה יקר ולא תמיד אנשים רוצים מסגרת או את סוג המסגרת שאתם בוחרים. תציגו למכירה הדפסות בלבד, אפילו בגדלים של גלויה – זה זול, נחמד ונגיש הרבה יותר). הנוף שנשקף מהכניסה לדירה ברחוב סלמן היה מהמם במובן הראשוני ביותר של המילה, מפני שהוא נשקף לצד האחורי של השוק שכבר כמה זמן מנסים להדחיק ולהשכיח אותו – זה לא הצד הייצוגי, הבוטיקי והשיקי של השוק, אלא הצד ההרוס, החרב, המתפורר ומלא הגרוטאות שלו. זה נוף שלא לגמרי ברור מה הוא: האם הוא עתידני או דווקא נושק לעבר, האם הבתים הלא-גמורים האלה קפאו בנקודת זמן באמצע הבנייה שלהם או דווקא באמצע ההתפוררות וההריסה.

מכיוון שאני תמיד האחרונה שמספרים לה מה קורה פה בעיר, לא ידעתי שברחוב ניסים בכר נפתחה חנות יד שנייה תחת השם המבריק “טרומפלדור”. מה שאני כן יודעת זה שהעיר הזאת הופכת לגן עדן לחובבי יד שנייה. רגע לפני פרוץ האביב, אין כמעט יום שישי ואין כמעט דירת גג בנחלאות או במרכז העיר שלא עורכים בה איזושהי מכירה של בגדים וחפצים יד שנייה. זה מעולה. “טרומפלדור” היא חנות מקסימה. היא מרווחת, נקייה ומסוגננת, וזאת בניגוד לחנויות הגמ”ח המגובבות שליד שיריזלי והחנות של ויצ”ו במעלה רחוב הלל. “מגובבות” זה לא בהכרח תואר גנאי: עיקר החוויה שם היא הנבירה בערימות הענק והפעלת הדימיון והמעוף כדי לנסות לחשוב איך ייראה בגד מסוים ואיך הוא מתחבר לשאר הפריטים בארון. בטרומפלדור יש פחות פריטים, אבל כולם מסודרים יפה, נוחים לדפדוף ומדידה, ובטווח גדול של מידות(!). מה שכן, ההבדל מתבטא גם במחירים: בחנויות ליד שיריזלי המחירים נעים בין 5 ל-20 שקלים, שזה פעוט בכל קנה מידה, וב”טרומפלדור” הם נעים בין 30 ל-100 שקלים ויותר. קניתי שמלת קיץ פרחונית בסגנון שנות החמישים, תיק ערב בסגנון שנות הארבעים, ומחרוזת צבעונית ארוכה מעשור לא ידוע. אני אישה מאוד אקלקטית. ואני הולכת להפוך את החנות הזאת ליעד ביקור שבועי כי היא מקסימה, ואני כבר יודעת שחנויות כאלה טיבן להיסגר ולהיעלם מהר, למרבה הצער. לכן צריך ליהנות מהן כל עוד הן ישנן.

בדרך חזרה הביתה ברגל עצרתי לשתות קפה ב”נאדי”. בערב יצאתי למבוך של פיטר פן בקונסטנטין. זה היה אירוע צבעוני ויצירתי כמו ארץ הפלאות. או ארץ לעולם-לא. לעולם לא – הייתי קודם בקונסטנטין. זה לא מסוג המקומות שאני הולכת אליהם בדרך-כלל, כך שזו היתה הזדמנות טובה. השילוב הביזארי למדי של קונסטנטין – חצר ביזנטינית עם תפאורת רוקוקו – התאים לערב הזה כמו קרס לזרוע של הוּק. היו הרבה פיראטים, פיות, בנות-ים ופיטר פן אחד. היה מסך מרכזי עם קטעים מכל הגירסאות הקולנועיות השונות שנעשו במשך השנים לפיטר פן. היו הרבה מוזיקה וקטעי מחול, מיצבים ומיצגים, מבוך, נורות קטנטנות מנצנצות, יריעות קטיפה וטול ושעונים מעוררים. הרבה שעונים מעוררים (לא רק מהבחינה הזו צריך לעשות פעם השוואה מסודרת בין “פיטר פן” של ג’יימס ברי ל”אליס בארץ הפלאות” של לואיס קרול). אם יש משהו שגורם לי לחוש תמיד גאווה זו העובדה ששנתיים מחיי, לפני קצת פחות מעשר שנים, ביליתי על ספסל הלימודים בבית הספר לצילום במוסררה. זה אחד המקומות הכי יצירתיים והכי מגניבים בעיר. בארץ, בעצם. למרות שלא סיימתי את הלימודים שם – וזה עדיין כרוך אצלי בקצת רגשות אשמה ובושה – אני שמחה שהיתה לי הזכות לבלות שם שנתיים נפלאות מחיי ולהכיר כמה אנשים אהובים. אני צריכה עוד להגיע לשם בשבוע הקרוב כדי להספיק לראות את התערוכה “בריות, דמויות ויצורים” על יצירת קומיקס ואנימציה.