תייקי תחת עתיד מושלם

זה היה הסופשבוע הלוהט הראשון של אוגוסט, ובליל שישי הלכתי אליו לדירה החדשה עם שקית נייר חומה שהיו בה כיכר לחם וזיתים ועגבניות מיובשות ושוקולד וזר חמניות. כביש ישר אחד מחבר עכשיו בינינו – עולה בטשרניחובסקי, מתפתל בש”י עגנון, יורד עם בני בתירא ואלעזר הגדול ליוסי בן יועזר, והנה אני בתוך הקטמונים. אני חושבת על זה שהוא חזר לשכונת הילדות שלו, לשכונה שבה הוא נולד וגדל. הדירה החדשה שלו עדיין חשופה וריקה ומלאה בארגזים, אבל היא מסוידת ונקייה ומזמינה, ויכול להיות שעם הזמן היא תהיה לו בית.

אנחנו שוכבים אחרי הרבה שבועות – כבר חודשים – שלא עשינו את זה. הוא רוכן מעליי ומלקק לי פטמה אחת לאורך זמן אינסופי עד שהעור שלי כולו סומר מרוב תשוקה – שלו, שלי, אליי, אליו. אחר כך הוא יורד עוד למטה וממשיך לעשות לי אותו דבר. זה כמו לחזור הביתה. אני מתחת לעור החם שלו, מתחת לזיפי הזקן שלו, מתחת לחום השפתיים שלו. אני נפתחת אליו. הוא מחזיק אותי קרוב אליו מתחתיו כשהוא גוהר מאחוריי, כף היד הבטוחה שלו מתמקמת לי בין הרגליים בנקודה המדויקת של מי שיודע אותי הרבה זמן.

אחר כך אנחנו הולכים לשבת על המרפסת. הוא מכין לי קפה שחור ומוציא לעצמו בקבוק בירה. אני מביאה מים וכוסות מתוך ארגז שנפרק למחצה במטבח. הוא מעשן סיגריה ומציע לי שאיפה. זה היה תמיד הטקס הרגיל שלנו, עכשיו הוא עבר מקום. אנחנו מדברים. על הגירושים שלו עכשיו, על הגירושים שלי לפני כל כך הרבה שנים. על הילדים שלנו. על הילדוּת שלו בשכונה הזאת. על ספרים. אנחנו מדברים בשביל כל השנים שבהן לא דיברנו הרבה ורק נתנו לגופים שלנו להיות כל כך קרובים.

יש כל כך הרבה דברים שאף פעם לא ידעתי עליך בעצם, אני אומרת לו. הדברים הכי טריוויאלים. מה הטעם של הגלידה שאתה הכי אוהב. עם איזה תוספות אתה מזמין את הפיצה שלך.

יש דברים שאני לא רוצה לשנות בינינו, הוא אומר. התאהבתי בך בגלל שהפרטיות שלך היא מקדש. אני לא הולך לחלל לך אותה.

ואז אנחנו שותקים.

הכל שברירי עכשיו ושום דבר לא ברור. הכל השתנה, וזה עדיין משתנה. אולי נמצא דרך למתוח את הזמן הזה שבו היינו נאהבים. אולי אני רק אעזור לו לעבור את התקופה הזאת. זוכרת איך זה היה כשאת התגרשת? כל מה שרצית זה שמישהו יחבק אותך וינחם אותך ויגיד לך שהכל יהיה בסדר בסוף. וזה תמיד בסדר בסוף.

את עדיין פוחדת, הוא שואל. אני מנידה בראש לשלילה. ושוב אנחנו קצת שותקים.

כבר שתיים בלילה והעיניים שלי מצטמצמות מעייפות ומהחום. מעל נפרשים שמיים עכורים בגוון כתום זרחני של חמסין. הזיקוקים שהיו קודם בבית צפפה והאירו את השמיים במיליון כוכבים צבעוניים כבר מזמן נגמרו. ברחוב למטה עוברת ניידת משטרה, האור הכחול שלה מהבהב ברחוב. אחר כך עוברת מכונית עם מוזיקה בקולי קולות, ואז שוב שקט. הרוח חמימה אבל מביאה איתה הקלה. לרגע חולף אחד יכולתי לדמיין שלווה גדולה שיש בה מקום גם לגבר.

גירושים מאוחרים

בדיוק כשנכנסתי הביתה משיעור יוגה ביום שישי בצהריים שמעתי את הקול המתכתי של הטלפון הנייד מחדר השינה, מודיע שממתינה הודעה קולית חדשה. על המסך נרשמו שתי מילים בלבד
אוהב אותך

לפני שבועיים או שלושה עברתי אצלו במקום העבודה. כמה ימים לפני כן הוא התקשר ואמר שדברים לא טובים קורים אצלו בבית. הוא לא פירט. במהלך כל שנות הרומן שלנו אף פעם לא התקשרתי אליו. אולי פעמיים-שלוש, במקרים חריגים. זה תמיד היה הוא שהתקשר, אחת לכמה שבועות, והיינו משלימים דברים בטלפון ואם זה היה מסתדר לשנינו היינו מתראים. ושוכבים. ומדברים. ככה זה נמשך שש שנים, בקצב ותדירות מאוד מאוד נמוכים. זה מה שאיפשר לזה להימשך כל כך הרבה זמן. אז הלכתי אליו לעבודה, ושם, על המרפסת בחוץ, הוא סיפר לי שהם מתגרשים. ולא היה בינינו שום דבר חוץ מצער עמוק ושקט, כי לא כך דמיינו אף פעם את פני הדברים. כל אחד מסיבותיו שלו.

שעה אחרי שהלכתי משם הוא התקשר ואמר שעכשיו לא נתראה תקופה מסוימת. שהוא צריך לעבור את זה לבד. אני לא יכולה להגיד שזה הכאיב לי. בכל פרידה מקרית יש משהו פרוזאי, ושום דבר לא נמשך לנצח. בטח שלא קשר כזה שתלוי על זמן שאול. אם יש משהו שהרגשתי זו דווקא הכרת תודה. הכרת תודה על זה שהוא לא מצפה שאני אחכה לו עכשיו עם בית חלופי וזוגיות חדשה וכל הדברים שהוא ואני יודעים שאני לא מסוגלת להם.

לפני חודשיים או שלושה הוא ישב על קצה המיטה שלי, מעשן באפלולית את הסיגריה שאחרי, וגם בלי לראות את העיניים שלו ידעתי שיש בהן דמעות, והוא דיבר בשקט וכאב על זה שהוא אף פעם לא יהיה מסוגל לעזוב את הבית ואת אשתו, ושהוא כל כך מצטער, ושהוא אוהב אותי כמו שהוא לא אהב אף אחת אף פעם, ושהוא חולם עליי בלילות ושיש לו כל כך הרבה רגשות אשמה. וניסיתי להגיד לו מה שאמרתי לו תמיד כשזה עלה בינינו אחת לתקופת-מה: שאני לא רוצה שהוא יתגרש, שאני לא רוצה ולא צריכה ממנו שום דבר אחר חוץ מאשר את האהבה שלו, שזה מספק אותי ככה, שהאהבה שלו כשלעצמה היא מתנה נפלאה ואי אפשר לדרוש יותר בלי להיות סתם חמדניים. שמה שהופך את הסיפור הזה לאפשרי הוא בדיוק מה שהוא בלתי אפשרי. שאני לא רוצה ולא צריכה השם שלו, את חשבון הבנק שלו, את קורת הגג שלו, את החסות הכלכלית והחברתית שלו, את הטבעת שלו או ילדים ממנו.

ובגלל זה חשבתי שהוא אף פעם לא יתגרש. בגלל זה חשבתי שאולי רק גבר שעבר את גיל 50, ורק גבר נשוי, מסוגל לאהוב ככה. ובגלל זה הרגשתי כל כך בטוחה באהבה הזאת. האהבה הזאת נתנה לי תחושת ביטחון וחופש גם יחד, שזה דבר נדיר. הידיעה שהיא שם איפשרה לי להמשיך להיות חופשייה ולבד, ואלה שני דברים שאני לא מסוגלת לוותר עליהם.

מצחיק איך כשזווית אחת נפרדת כל המשולש מתפרק. כשחושבים על זה, זה אירוני.

גדי

הפעם הראשונה שפגשתי את גדי ב היתה בסוף קיץ 2002, ביום שישי בערב, בהקרנה של הסרט “העולם שבפנים” (Ghost World) בסינמטק. ישבתי לבד ודפדפתי בגיליון של Spin – אני זוכרת אפילו שבּק היה על השער. אני זוכרת אפילו מה לבשתי ואיך נראיתי. בכל פגישה מקרית יש משהו פטאלי, והבחור הצעיר שהתיישב שני מושבים לידי נראה מתעניין במגזין המוזיקה שלי. אז הצעתי לו לדפדף בו והתחלנו לדבר – על הטעמים המוזיקליים שלנו ומה אנחנו אוהבים לשמוע וכו’. אחרי הסרט הוא נתן לי כרטיס ובו כתובת האתר שלו. ביקרתי בו, וקראתי עוד קצת על האהבות המוזיקליות שלו והאהבות הספרותיות והנסיעה שלו לטיבט והחיפוש הרוחני.

הפעם השנייה שפגשתי את ברינקס היתה כמה שבועות אחרי כן, בערב הופעות של Fact בצוללת. דיברנו שוב על מוזיקה והופעות והוא סיפר לי על אתר בשם השרת העיוור שבו הוא כותב ביקורות מוזיקה, ולמה שגם אני לא אכתוב שם.

הפעם השלישית שפגשתי את ברינקר היתה ליד באלאנס, במעלה רחוב ש”ץ, כשכבר היה סתיו. הוא סיפר לי שהוא עורך עכשיו את השרת העיוור, וכמה זה מרגש ומשמח אותו, ובכלל, למה שאני לא אשלח לו ביקורות. חסרים לו אנשים עם אהבות מוזיקליות כמו שלי, ושנראה שיודעים גם להתבטא ולכתוב. אז למה לא.

למה לא, באמת.

בינואר 2003 כתבתי את הביקורת הראשונה שלי בשרת. במשך השנה שאחריה כתבתי ביקורות בתדירות של אחת לחודש בערך. הוא תמיד עודד אותי לכתוב עוד. זו היתה הפעם הראשונה שבה כתבתי לקהל של קוראים, והקורא הראשון שלעיניו תמיד כתבתי היה הוא. כי הוא היה העורך שלי. ולמרות שהוא מעולם לא שינה לי אפילו פסיק, הביקורת שלו ולא של אף אחד אחר היתה חשובה בעיניי יותר מכל. הוא גרם לי לרצות להצטיין. הוא האמין בכתיבה שלי הרבה לפני שאני האמנתי בה.

והיתה תכתובת המיילים בינינו. כתבנו אחד לשני על ספרים שקראנו, על הלימודים שלנו, על תרבות המערב מול הבודהיזם הטיבטי. אנחנו אנשים שונים, הוא כתב לי באחד המיילים, אבל אם יש משהו שמאחד בינינו זה ששנינו מונעים על-ידי חיפוש רוחני. גם אם אצל כל אחד מאיתנו הוא בא לידי ביטוי באופן שונה לחלוטין.

הוא נתן לי לקרוא את הספר שהוא כתב והוציא לאור בעצמו. The Vanished, הוא נקרא. היתה תקופה, לפני כמה שנים, שאפשר היה להשיג אותו בנוקטורנו. הוא נמצא אצלי בספריה על המדף של ספרי הזן בודהיזם. בדרך כלל אני משתדלת שלא לקרוא ספרים שכתבו אנשים שאני מכירה ושהם מבקשים את חוות דעתי. זה תמיד לא נעים ושומדבר טוב לא צומח מזה. אבל במקרה שלו רציתי לקרוא את זה. היה לי ברור שלמרות שהספר הזה הוא פיקטיבי הוא גם אוטוביוגרפי. ולמרות שהוא היה כמובן בוסרי מאוד, הוא היה כתוב נהדר. הוא תמיד ידע לכתוב, גדי ב.

והיה ערב אחד שהוא היה כאן והכנו ארוחת ערב ביחד. הוא הביא לי את הדיסק של Woven Hand. את 16 כוחות-סוס כבר הכרתי תקופה ארוכה, אבל זו היתה הפעם הראשונה ששמעתי את ההרכב הזה של דייויד יוג’ין אדוארדס. עד היום הדיסק הזה הוא אחד האהובים עליי בתקליטייה שלי. בערב ההוא היינו קרובים והוא סיפר לי על הנסיעה לטיבט ועל החיפוש הרוחני ועל הסמים ועל ההתמוטטות הנפשית וההתקפות הפסיכוטיות וכל מה שבא אחריהן. וכמעט שכבנו אבל לא, ודיברנו על האפשרות הזאת ועל זה שאולי יום אחד נממש אותה אבל היא מעולם לא מומשה. כמו שטר חוב שאף אחד מאיתנו לא פרע. ואולי מוטב כך.

אחר כך, מטבע הדברים, התחלנו להתרחק. הוא עבר תקופה קשה ורב עם כל העולם. לא יכולתי להגן עליו ולא יכולתי גם להגיד עליו מילה אחת רעה. היה לי חוב כל כך גדול כלפיו. אם אני כותבת לקהל קוראים עד עצם היום הזה, שבע שנים אחרי, יש לו חלק כל כך עצום ומכריע בזה. הוא נתן לי במה, הוא נתן לי דחיפה ועידוד ותמיכה. אהבתי אותו.

הוא היה קוץ בתחת, גדי ב, אבל קוץ בתחת מבריק ועקשני ובלתי מתפשר ובלתי אפשרי.

כשאני מרימה את העיניים מהמחשב אני רואה על הקיר שמולי את הכרזה הממוסגרת של “העולם שבפנים”. אני אוהבת את הסרט הזה בלי קשר אליו, אבל עכשיו הוא מזכיר לי אותו. כן, בכל פגישה מקרית יש משהו פטאלי. לצידי על השולחן מונחים עכשיו הדיסק של Woven Hand שהוא צרב לי, גיליון אחד של “קוף מכונף” מ-1997 (שמי שהביא לי אותו הוא בכלל מ”ם), ו-The Vanished, עם הצילום של העיניים שלו, שיש בהן זיק מלא חיים, כמעט שובבי, שונה כל כך מהאינטנסיביות הרצינית כל כך שהיתה בו תמיד. זה מה שנשאר לי ממנו.

גדי, תגיד לי אתה, מה עושים עם זיכרון היותך. מה עושים עם מותך. מה עושה מי שחייך נגעו בחייה, שזוכרת שהיית קיים פעם והיתה לזה משמעות עצומה בשבילה. שזוכרת שנפגשנו בקיץ 2006 בהופעה של גרג דולי ומארק לאנגן בבארבי בתל אביב וליטפת לי את הכתף בחיבה ואמרת, את אוהבת אותו כבר הרבה זמן. ובגלל זה חשבתי עליך בדיוק בשבוע שעבר לפני ההופעה הזאת של מארק לאנגן ותהיתי ביני לבין עצמי אם תהיה שם. ועכשיו אני לא מסוגלת לחשוב על זה שכשאני הייתי בהופעה הזאת אתה שמת קץ לחייך. שזוכרת שנפגשנו שוב בנסיבות דומות מאוד לפעם הראשונה שלנו, שוב בסינמטק, אבל הפעם בסרט על איאן קרטיס. שחושבת מה לעשות עם העובדה שכתובת המייל שלך היתה תמיד alwaysfade.

אנחנו זן של מספרי סיפורים, במיוחד כשאנחנו מנסים באופן נואש למצוא משמעות. גם, ובעיקר, כשאנחנו יודעים שאין שום משמעות. לנצח נגזר עלינו לספר אותו סיפור שוב ושוב ושוב.

חלל וכו’

חלמתי עליו בלילה, על זה שאנחנו נפגשים במסיבת רחוב ואנחנו כל כך שמחים להתראות שוב שאנחנו מתחבקים בחוזקה – חיבוק ממושך וקרוב. יכולתי להרגיש את השיער הפרוע שלו מלטף לי את הלחי ואת שקע הכתף. אבל קמתי וכל מה שהיה ממשי זה החלל שנפער לי עמוק בלב כבר שלושה שבועות. הדרך שבה הוא עקר פתאום בבת אחת מחיי ועקר איתו חתיכה מהלב שלי. שוב לעבור את כל השלבים של פרידה. וזה אירוני, כי לא היה בינינו כלום לכאורה, לא מערכת יחסים, לא קשר רומנטי, לא שכבנו. אבל היה ברור לשנינו שכן יש שם משהו עמוק בפנים. יום אחד היינו קרובים והיה לנו טוב ביחד, ויומיים אחרי הוא כבר היה זר ומרוחק ומנוכר. אני מבינה את הפחד שלו, וזה לא שגם לי נורא קל עם זה. אין שום דרך בעולם לגשר או לטשטש את המרחק העצום בין הגילים שלנו, בין המקום האחר לגמרי שכל אחד מאיתנו מצוי בו בשלב הזה של חייו. ובכל זאת. דברים קורים. הפחד שלו, הכאב שלי, אלה שני כוחות מניעים גרועים מאוד. הנזק נעשה. גם אם הוא יחזור, גם אם אני לא אצטרך להתחיל לחפש עוד רגע מורה חדש לבס, זה כבר לא יהיה כמו שזה היה. הריחוק הושלם, הקסם תם. חבל שהמקצוע שלו מלמד אותו למתוח מרחקים וגבולות. לשרטט חללים.

אני וסטאס מנגנים את הבלוז

בשלב הזה את כבר מנגנת יותר טוב מסיד וישס, סטאס אומר. אני מנסה להחליט אם זה משמח אותי או מבאס אותי. אל תתחילי עם זה אפילו, הוא אומר. הוא כבר קורא את המחשבות שלי. את כן רוצה להיות טובה. למה לעשות משהו אם לא רוצים להיות בו טובים? וחוץ מזה, הוא מוסיף בשקט לעצמו, אני רוצה לתת לך כל מה שיש לי. ואני חושבת לעצמי המממ.

אני מנגנת כבר את הראמונז והג’רמז והקרמפס. אני מביאה לשיעורים את מה שאני רוצה לנגן. סטאס מרוצה מזה שאני מוצאת לגמרי לבד את מהלכי הבאסים של השירים שאני רוצה לנגן. הוא עדיין לא מרוצה מהדרך שבה אני מניעה את האצבעות על הבס: לא מספיק מהיר ולא מספיק רציף. זו האחריות שלך בתור בסיסטית לשמור כל הזמן על הגרוּב, הוא מתרה בי בחוּמרה. אם את מפספסת תו או מזייפת מדי פעם זה ממש לא נורא, אבל את חייבת כל הזמן לשמור על קצב. ואם תמשיכי להתאמן, ואם תהיי טובה בזה, את לא מתארת לעצמך כמה כיף זה יהיה. אין כיף יותר גדול מלנגן עם להקה.

סטאס ואני נפגשים פעם בשבועיים לשיעור. אנחנו עדיין מורחים כל שיעור על פני שלוש שעות, כי אנחנו עדיין מבזבזים חצי מהזמן על לשבת לאכול ולשתות ולדבר על כל מה שעבר עלינו בשבועיים האחרונים. הלימודים שלו והחיים שלי. בימים שמפרידים בין השיעורים אנחנו מוצאים תירוצים למכביר להתקשר אחד אל השני. הוא צריך עזרה בביבליוגרפיה של העבודה שהוא כותב ושואל אם יוכל לקפוץ לקחת ספר שיש לי. אני נתקעת עם סולמות שאני מתקשה לפענח ולעקוב אחריהם. הוא רוצה לשמוע מה דעתי על רעיונות לפרוייקטים שיש לו. אני מתלוננת באוזניו שכבר אין לי תחושה בכריות האצבעות. זה טוב, אני יכולה לשמוע אותו מגחך מהצד השני של הקו, זה סימן שאת מתאמנת. אף אחד לא אמר שזה יהיה קל. ואת רוצה אולי לקבוע עוד שיעור? אני לא בטוחה שאני כל כך מוכנה, אני מהססת. אבל אם לא אכפת לך לשמוע את כל הפדיחות שאני מנגנת, אז כן. אני אשמח, הוא אומר.

אז הוא בא ואנחנו מנגנים ביחד את הבלוּז. ג’ון לי הוּקר וסקיפ ג’יימס. סטאס מנגן על הגיטרה האקוסטית הישנה שלי ואני מנגנת על הבס. יש לו סבלנות של קדושים לכל הטעויות והזוועות שאני מבצעת בבס. הוא משתדל לא להתעלף, להתגלגל מצחוק או לגלגל עיניים יותר מדי. בסוף השיעור אנחנו עומדים בדלת ומנסים להיפרד. לוקח לנו רבע שעה בערך להגיד שלום. כל רגע מישהו נזכר במשהו ממש ממש דחוף שיש לו להגיד. אנחנו מותחים ככה את הזמן עד שבאמת אין לנו ברירה אלא להתנתק. יש קו דק שמפריד בינינו ששנינו משתדלים לא לחצות. לכן אנחנו מותחים אותו עוד ועוד, את הזמן הזה שבו סטאס הוא המורה שלי ואני התלמידה שלו ומיליוני שנים מפרידות בינינו. היתה רק פעם אחת, אחרי הופעה של הלהקה שלו, שהרבה אחרי שהיא נגמרה וכשהוא כבר עמד סופסוף לבד בסמטה החשוכה והצית לעצמו סיגריה שהאירה את המוהוק הפרוע שלו ואת העיניים החומות המלוכסנות שלו ואת חתימת השפם והזקן שהוא מגדל בניסיון נואש להיראות פחות צעיר, שניגשתי אליו, והתרוממתי על קצות האצבעות, ונתתי לו נשיקה על הלחי, ואמרתי לו, הייתם ממש ממש טובים. אתה ממש ממש טוב.

מיאמי ביץ’

הוא מתוק ומתסכל כמו שרק מישהו בן 27 יכול להיות מתוק ומתסכל לאישה בת 47. אנחנו במיטה ואני יושבת עליו. הוא עדיין עם הבוקסרים עליו, אני בקומבינזון שחור וכלום מתחת. הזיקפה שלו מבעד לבד התחתונים מתחת לכוּס שלי. אנחנו מנסים לנהל שיחה תרבותית על סרטים שאהבנו בעשור האחרון. אני מזכירה סרטים בהשראת קומיקס – העולם שבפנים, אמריקן ספלנדור, ג’ונו. הוא נוקב בשמות של אפוסים שוברי קופות מצד אחד וסרטים אזוטריים שבחיים לא שמעתי עליהם מצד שני. ככה זה אנשים שלמדו קולנוע. אנחנו מהרהרים בקול אם לג’ים ג’רמוש ולאנג לי היו סרטים ממש טובים בעשור החולף. בסוף נמאס לנו מכל סיכומי העשור ואנחנו נותנים דרור לתשוקה ומניחים לה להזדקף בינינו. אני עושה לאט את דרכי למטה. הזין שלו ממלא לי את הפה. אני מעניקה לו עונג אוראלי בדרכים שהוא לא חווה עדיין. אני שומעת אותו נאנק. היד שלו ספק מחזיקה ספק מלטפת לי את הפנים. מוצא חן בעיניי שהוא עירום לגמרי חוץ משעון היד השחור הגברי שהוא עדיין עונד. זמן עומד בינינו. הפה שלי מתמלא בזרע שלו. אני סוגרת שפתיים סביב הזין שלו ובולעת הכל.

אנחנו שותים תה כשהשמיכות החמות כרוכות סביבנו. אנחנו יושבים עירומים מתחתן ומדברים על יפן ועל מסעות בארצות הברית. אחר כך אנחנו מתחילים שוב. הפעם הראש שלו בין הירכיים שלי. הזיפים הג’ינג’יים שלו אל מול המקום שבו העור שלי הכי עדין. כשהוא עולה אליי אני מנשקת ומלקקת לו את השפתיים והלשון. הוא מתנשק נהדר, אני אוהבת להתנשק איתו. הוא לוחש שהוא רוצה לחדור אליי. אני פשוקה לעומתו. אחר כך אני מעליו. הוא אומר שהוא רוצה לראות אותי נעה עליו. הוא מחדיר לי אצבע לישבן. אני מסוגלת לגמור ככה בקלות אבל אני עוד לא רוצה. אני מציעה לו הצעות נוספות. הוא מהסס. אין לו הרבה ניסיון בזה ויש לו את החששות שלו, אני מתארת לעצמי, הוא עייף וקצת מצונן והוא אומר שנשאיר את זה לאחר כך ואולי נלך לישון קצת. אני אומרת לו בסדר, וחושבת שזו הפעם השנייה שלי איתו והפעם השנייה שלא גמרתי. אבל זה בסדר, אני חושבת. זה קורה, זה חלק מסקס. את לא תמיד יודעת אם תגמרי ואיך ומתי. אבל משהו בקול שלי אומר כנראה אחרת. אל תגידי לי בסדר כשמשהו הוא לא לגמרי בסדר, הוא אומר לי. זו פעם שנייה ואני כבר מכיר אותך קצת, אבל לפעמים אני באמת לא יודע אם זה בסדר או לא. אני יודעת שהוא מתכוון גם ליום שישי לפני הרבה שבועות שהוא הבריז לי. אני מתחילה לבכות. זה תמיד מרגש אותי באופן עמוק כשאני מרגישה שמישהו מסוגל לראות אותי באמת, מעבר למילים ולמחוות החיצוניות. לא תמיד הוא רואה אותי. אבל עכשיו הוא מחבק אותי והחיבוק שלו מנחם אותי והגוף שלו קורן חום ונעים להתכרבל לעומתו וכך אנחנו נרדמים.

בבוקר הדירה קרה ושנינו סתורים ופרועים והפוכים וצריכים להגיע לעבודה, ושלו בכלל בתל אביב. אנחנו יוצאים מכאן ביחד והולכים לתחנת האוטובוס. אני אוחזת בכף היד שלו בקצות אצבעותיי אבל שומטת אותה כמעט מיד כי אני כל כך פוחדת שהוא יירתע ויוציא אותה מכף ידי. אני כל כך לא גיבורה. אני מרגישה חשופה ופגיעה ואני יודעת שיש לי לב דיסלקטי והוא לא תמיד מפענח נכון סימנים ואותיות. אני מזכירה לעצמי שאני בת 47 ולמה שמישהו בן 27 ירצה אותי, במיוחד כשיש לו כל כך הרבה נשים וסקס. אז אני משתדלת להיות קוּלית ואגבית לגבי זה למרות שאני יודעת בבירור שאין שום דבר קוּלי ואגבי בעניין הזה. סקס מטביע בי חותם, הוא משנה דברים, וזה שהוא צעיר ממני בעשרים שנה עושה את זה עוד יותר גרוע. אני לא רוצה להרגיש פאתטית. להרגיש דחויה זה תמיד גרוע, אבל זה גרוע פי מיליון להרגיש דחייה ממישהו שצעיר ממך בעשרים שנה. וזה הכי גרוע בשבילי שמתחת לחזות החיצונית המחוספסת והמוחצנת שלו מסתתר גרעין מתוק מאוד ורך. כי אלה הגברים שנוגעים לי הכי עמוק ובעצב הכי חשוף שלי. זה, והעובדה שהוא נמצא בדיוק ברגע שבין סוף הנערוּת לתחילת הבגרוּת האמיתית, החיים המבוגרים, אלה שאף אחד לא יכול להימלט מהם, אלא אם כן זה במחיר הרבה הרבה יותר גבוה. ואני רוצה להגיד לו שלא יאבד את זה אף פעם, את הגרעין המתוק והרך הזה שלו, אחרת מאחורי החזות החיצונית המחוספסת לא יישאר שום דבר אמיתי.

תשמור על זה, אני רוצה להגיד לו, אפילו שזה הכי מסוכן בשבילי. אני מקווה שתל אביב לא תשחית אותו לגמרי. שתמיד יישאר שם בפנים משהו מהנער החיפאי שהגיע לעיר הנוצצת והמפתה עם חלומות הקולנוע שלו.

אבל שום דבר מכל זה לא נאמר שם בבוקר האפור בתחנת האוטובוס. אני עולה על קו 19, והוא מנשק אותי נשיקה חטופה לשלום ואומר לי מותק. אני מנופפת לו אחר כך מבעד לחלון והוא מחייך. הוא מחכה לקו 32. אני נזכרת ששכחתי להראות לו את השלט שתלוי מעל לשלט תחנת האוטובוס, שמישהו חמד לצון וכתב עליו מיאמי ביץ’.

(דצמבר 2009)

איידהו שלי

אני מנסה לחשוב איזה זיכרונות נותרו לי ממך מקץ עשר, אחת-עשרה, תיכף שתים-עשרה שנה. אני חוזרת לחודש פברואר 1998, אולי אחת השנים האחרונות שבהן עוד היה חורף אמיתי, לפני שכדור הארץ והאקלים התחילו להשתגע לגמרי. תל אביב, בר בשם לולה ברחוב אלנבי או אחת הסמטאות שיוצאות ממנו. שישי בערב, מוזיקת גראנג’, אנחנו יושבים ומדברים, הידיים שלנו נוגעות זו בזו, העיניים שלנו שואלות ומהנהנות. אנחנו יוצאים החוצה אוחזים ידיים. הרוח מצליפה ומתחיל לטפטף. אנחנו סוגרים מעילים והולכים לכיוון הים. היד שלי בתוך היד שלך בתוך כיס המעיל שלך. רק כשאנחנו מגיעים אל הטיילת ואל הים אנחנו עוצרים. אתה מסובב אותי אליך. אנחנו עומדים עם הגב אל מגדל האופרה, ים שחור לפנינו, רוח מצליפה באלכסון ואיתה רסיסים מלוחים וטיפות של גשם. אנחנו מתנשקים. הורדת את המשקפיים שלך, אני לא זוכרת אם הורדתי את שלי. כשראיתי לפני שנה וקצת את “ואלס עם באשיר” עם אחת הסצינות הראשונות שמתרחשת בלילה סוער וגשום כזה על הטיילת בתל אביב, היה לי פלאשבק אדיר. משם כבר לקחנו מונית לדירה השכורה שלך באחד הרחובות הקטנים שיוצאים משדרות רוטשילד. דירה ישנה ומקסימה עם תקרות גבוהות ומרצפות מצויירות, אבל גם מתפוררת ומטה ליפול. גם אנחנו מטנו ליפול.

בבוקר הכנת לי פנקייק ואני נסעתי חזרה לירושלים. מכאן ואילך היו לנו כמה שבועות ממש טובים. הייתי מגיעה אליך לתל אביב בסופי שבוע, כשאבא של עומר התגורר עדיין בירושלים ועומר בילה את כל סופי השבוע אצלו. היית לקראת סיום התואר שלך בווטרינריה וטרוד בלימודים ובחינות. פעם הבאתי לך צנצנת עם בראוניז שעליה הדבקתי פתק שעליו כתבתי “מזון למחשבה”. בשבתות סוערות וגשומות בבוקר היית קם מוקדם ויוצא אל הים לגלוש. היית כזה נער של ים וגלישה וגלים. אהבתי לראות את הגלשן בפינת החדר שלך. פעם, כשהייתי צריכה לעזוב לפני שחזרת, השארתי לך על השולחן דף נייר שעליו כתבתי את המילים של Oceans.

עידו. איידהו, קראתי לך.

אני זוכרת אותך על הכורסא, נשען אחורנית ומעשן, בזמן שאני מעניקה לך עונג אוראלי עד שאתה גומר. אחר כך הזכרת לי את הסצינה הזאת מ”אימפריית החושים” של אושימה. למרות שראיתי את “אימפריית החושים” לא זכרתי את הסצינה הזאת. אני זוכרת את הפעם שלבשתי את השמלה השחורה עם שורה ארוכה של כפתורים מקדימה וכשישבנו בקולנוע היד שלך נכנסה פנימה ונעצרה בהפתעה כשגילית שאני לא לובשת כלום מתחת. אבל התמונה שחרוטה לי כנראה הכי עמוק היא של בוקר אחד, בוקר פברואר חיוור, או אולי היה כבר מרץ, כשעמדנו והתקלחנו יחד באמבטיה הישנה והמתפוררת שלך, ומהחלון הסתנן אור של בוקר, כמו בציורים של ורמיר. הסתכלת על שיער הערווה שלי, וחייכת, ואמרת, את באמת ג’ינג’ית.

כמה גברים יודעים שאני ג’ינג’ית באור הבוקר במקלחת. אפשר לספור על אצבעות כף יד אחת ועוד יישאר עודף. אולי שלושה. רק אלה שנשארו לישון איתי, והתקלחו איתי בבוקר, והכינו לי פנקייק.

ראינו כמה סרטים ביחד, ודיברנו על ספרים, והתווכחנו בלי סוף על מוזיקה, וישבנו בעוד כמה ברים ובתי קפה. הסתובבנו הרבה בלב תל אביב בזמנים המעטים והנדירים שלא היית טרוד מדי בלימודים ובבחינות. בשאר הזמן, כשלמדת, אני שכבתי במיטה וקראתי. אלה לא היו הלימודים והבחינות שלך והעובדה שהיית צריך להשקיע בהם את רוב הזמן שלך שהפריעו לי, אם כי ידעתי היטב שלא סתם בחרת להיות וטרינר, שאתה מרגיש הרבה יותר נוח בחברת חיות ולא בחברת בני אדם, שקל לך יותר להפגין חיבה ואמפטיה לבעלי חיים ולא לבני אנוש. ידעתי שיש לך פצע עמוק בפנים, אבל אף פעם לא נתת לי להתקרב אליו. גם מקץ שבועות הרגשתי עדיין שלמרות שנורא טוב לך איתי, ושאתה מחכה לבואי ושמח כשאני נמצאת איתך לילה וכמה שעות, אין לזה שום אפקט מתמשך אצלך. אין לי ולזה שום משמעות ומקום אצלך כשאני לא איתך. זה נורא לנסות לקיים מערכת יחסים עם אדם סוליפסיסטי, או לפחות אחד שמתנהג ככה. הרגשתי חלשה ופגיעה וחסרת ביטחון כמו שרק מישהו שמאוהב עד קצה גבול היכולת יכול להרגיש, ובאחת הפעמים האחרונות שהייתי אצלך אמרתי לך כמה קשה לי. שאני מרגישה שבכל פעם מחדש אני מתחילה מאותה נקודה, שבכל פעם מחדש אני צריכה להתגבר ולטפס על אותן חומות, שקשה לי ואני מותשת כמו בטירונות מתמשכת או גיבוש סיירות. לא אמרת כלום, אבל פגישה אחת או שתיים אחר כך אמרת שאתה כבר לא מרגיש מה שהרגשת בהתחלה, ואתה לא רוצה למשוך את זה סתם ועדיף לגמור את זה ככה ועכשיו.

הלוואי שיכולתי להגיד שקמתי והלכתי, כמו שהייתי צריכה לעשות. אבל התחננתי, עליי ועלינו, שתיתן לזה עוד סיכוי. היה לי כל כך קשה לוותר עליך. למרות הקושי העצום שהיה לי איתך, היית הפעם הראשונה – והיחידה – מאז הגירושים שלי שהייתי יכולה לדמיין שוב אפשרות של חיים משותפים עם גבר. חיים תחת קורת גג אחת. בתל אביב. ובנסיבות מסוימות, הייתי יכולה אפילו לדמיין אותי מביאה עוד ילד לעולם, ממך. זו היתה הפעם האחרונה. מאז נעשיתי גרועה בדיוק כמוך, עם חומות הגנה בגובה קילומטרים ומשקל של טון.

והיה הלילה האחרון שלנו, אולי באמצע אפריל, עם גל החום הראשון של העונה. שנינו ישנו שינה טרופה, ובאמצע הלילה כשחיבקת אותי היה נדמה לי שאתה ממלמל אני אוהב אותך. שאלתי אותך מה אמרת, ומילמלת כלום, ולא הייתי בטוחה ששמעתי נכון ובבוקר לא הייתי בטוחה שזה לא היה חלום, ובאותו ערב התקשרת אליי ואמרת שזה נגמר. סופית. והפעם לא ביקשתי ולא התחננתי ולא אמרתי כלום חוץ משלום יפה.

היינו יחד שלושה חודשים, אבל לקח לי שלוש שנים להתגבר עליך. וזה בסדר גמור, אני חושבת שזה לא משך הזמן שאת נמצאת עם מישהו שקובע כמה זמן ייקח לך להתאושש ממנו, אלא כמה עמוק הוא נגע בך. וזה לא שלא עשיתי שום דבר בשלוש השנים האלה. ב-1999 התחלתי ללמוד צילום, ושיחת הטלפון האחרונה שלנו היתה כשסיפרתי לך שהתקבלתי ללימודים במוסררה ואני עוזבת הכל והולכת ללמוד. היו לי שנתיים נפלאות בבית הספר לצילום, ובין השאר הן לימדו אותי שהאושר והשלווה והשמחה הגדולים ביותר שלי הם כשאני לבד ועושה את הדברים שאני הכי אוהבת לבד ובשביל עצמי. ב-2002 עזבתי את הצילום, וב-2003 התחלתי לכתוב ומאז לא הפסקתי. היו לי גברים ודברים ושנים סוערות ומלאות, עם כל הדברים הכי נפלאים והכי איומים שלחיים יש להציע. וכל הזמן הזה לא שמעתי ממך וזה לא הטריד אותי. כי החיים באמת חזקים יותר מהכל.

בשנים האלה גם הפסקתי כמעט להגיע לתל אביב – בהתחלה בגלל שהיה לי קשה מדי להסתובב בכל הרחובות שהסתובבנו בהם ביחד, כשכל הזיכרונות ממך עוד צרובים לי כמו כוויה, ואחר כך מפני שהייתי עסוקה מדי כאן. ירושלים הלכה והפכה לאיבר בלתי נפרד ממני, ולא יכולתי שוב לתאר לעצמי חיים בעיר אחרת. רק כשהכל כבר שקע ונרגע, לפני כמה שנים, יכולתי לעבור שוב בלי פחד ברחוב הקטן שיוצא משדרות רוטשילד שבו היתה הדירה השכורה שלך, וראיתי שאת הבניין הישן, המתפורר, המט ליפול, הרסו, ובמקומו בנו בניין חדש.

כמונו.

שום דבר לא הכין אותי לצהרי יום שבת אחת שבו הטלפון יצלצל ואני אענה ואתה תגיד היי, ואני אזהה את הקול שלך מיד. והדבר השני שתגיד מיד אחר כך, בשקט, זה אני מתגעגע אלייך. ולא יהיו לי מילים ולא יהיה לי אוויר, כי לא שמעתי ממך שבע שנים, ושבע שנים זה מספר טיפולוגי, זה בכלל לא משהו ששייך לחיים המציאותיים. גם לא העובדה שחזרת משנים בארצות הברית, ויש לך אישה וילדה, ויש לך מרפאת חיות, ואין לי שום ספק שאתה רופא נהדר, דוקטור דוליטל. דוקטור דוליטל שהיה שלי להרף עין קצר, לא יותר ממצמוץ עיניים חולף כששנינו היינו צעירים וטיפשים ועקשנים וגאוותנים ולא ידענו איך להחזיק אהבה. אתה היית סטודנט בן 28 ואני גרושה עם ילד בת 36, והאמת היא שלא היה לנו שום סיכוי. מה שהיה בינינו שקע במצולות כמו איידהו הפרטית שלנו, וגלים עצומים של אוקיינוסים כיסו על הכל.

שני

אחד הדברים שאני הכי אוהבת בפאנק, זה שהוא נותן לך מה שאת צריכה הרבה לפני שאת מבינה שזה מה שאת צריכה. אז ביום שני הראשון של דצמבר אני הולכת לראות את יום שני האחרון של אוקטובר. אני לובשת את מעיל הפאנקיסטים-במשרה-חלקית שלי ויוצאת אל הקור. הלב שלי קר עוד יותר. משהו אצלי קפא בפנים, ואני לוקחת איתי להופעה את כל המועקה והמחנק של הימים והשבועות האחרונים. את ההנגאובר וההתפכחות ממה שנראה כל כך קל ונעים בהתחלה ועכשיו רק מכאיב לי. אבל ככה זה בחיים. לא הכל קורה כמו שרוצים או מתכננים. רותם לימד אותי Resistance, Persistence. יכולת עמידה ואורך רוח. להחזיק מעמד גם במצבים לא טובים. זה לא נושם, זה לא מדמם, זה רק נעל את לסתותיו ועכשיו זה מעכל. יש לי טעם של דם, חמוץ ומתכתי, בפה.

שתי דקות לתוך ההופעה של שני/אחרון/אוקטובר, הכל מתמסך. המוזיקה שלהם ממסכת, ממגנטת, מטאלית, מלודית. אני יכולה להשתמש בעוד מיליון מילים שמתחילות במ”ם אבל כל מה שאני רוצה להגיד זה
תקשיבו –
תשמעו –
אתם לא מאמינים כמה שהם מעולים.

הפאנק שלהם הוא מטאלי באופן נחרץ ולא מתבייש, בגלל שזה מטאל בלי המניירות הבומבסטיות המגוחכות. זה מטאל צנום וקשוח שעבר את ההפשטה של ההארדקור פאנק. זה נשמע כמו הארדקור פאנק אמריקאי מסביבות 1983. רזה וקשוח ומרעיד עצמות. כמו הסולן שלהם, שיש לו טונות של כריזמה והוא יורק את כל הפחד והתיעוב, את כל המשטמה והניכור והבחילה, את כל הזעם שלו נגד המכונה. זה כמעט תעשייתי, אבל עדיין בטריטוריה של הפאנק, ועדיין מלודי ורב שכבתי וחללי. פה ושם הם הזכירו לי את ה-Wipers. כל כך מעט להקות מסוגלות להזכיר בכלל את הווייפרז. מאז סמרטוט כחול לבן לא שמעתי כזאת מוזיקה בעברית. הרבה זמן לא שמעתי להקה כל כך חדה וחותכת ומשוננת ומהודקת ורדיקלית. אף פעם גם לא הרגשתי את הרצפה בצוללת רועדת. והרצפה בצוללת רעדה יותר מפעם אחת.

אני לא מאמינה שלמישהו אשכרה היה אומץ להביא אותם כדי לצלם הופעה שלמה שלהם לערוץ הראשון.

ההופעה הזאת עוררה מחדש את המיגרנה שלי. הם נגעו לי בכל הקצוות החשופים של הנוירונים והסינפסות. בדרך מעוותת – קצת כמו שאני מרגישה בימים האלה – זו כנראה המחמאה הגדולה ביותר שנתתי ללהקה אי פעם.

אני חושבת שיש להם עוד הופעה לקראת סוף החודש במעבדה. ממש בסוף החודש יש גם הופעה של אשכרה מתים באוגנדה. למרות שכל אחת משתי הלהקות האלה עושה את הפאנק שלה באופן אחר, יש ביניהן גם נקודות דימיון. הביקורת החברתית-פוליטית של שני הסולנים. הסארקזם של “יאמי” של אשכרה מתים ושל “יופי” של שני/אחרון/אוקטובר. העובדה שהן שתי הלהקות הטובות ביותר שפועלות כרגע בעיר. חייבים לראות אותם בועטים.

ואם זה לא מספיק, אז לקראת סוף החודש יש גם הופעה של “בני המה”. אני לא מזכירה אותם סתם בהקשר הזה. אוהד פישוף וישי אדר הם נושאי המגבעת. העיר הזאת מדממת מוזיקה.

אבל מה שחשוב באמת הוא שרק כשיצאתי החוצה מהצוללת, מרגישה שוב את הקור החודר, הבנתי מה בעצם קרה. אף לא פעם אחת במשך השעה וחצי לא חשבתי על הדברים שמטרידים אותי. כל השאלות וההתלבטויות והטרדות חדלו מלהתקיים. למשך 90 דקות הייתי שוב מאושרת רק לראות ולשמוע להקה מנגנת. הכל חזר להיות פשוט. לחזור לנשום, לנענע את הראש, את האגן, לחייך. למשך זמן מה, ולו גם קצר, כל מה שהיה קיים זו רק להקה, מוזיקה, אנרגיה, ומשהו שגדול ממך עצמך. עוד לא קל לנשום מול הרוח ועוד לא נוח ובטח לא נעים, אבל אני יודעת בוודאות שיבואו עוד זמנים טובים.

נשיקות תיל דוקרני

נדמה לי שבבת אחת נעשה קר בלילות ובבקרים. אחרי שבועות ארוכים של סתיו אינדיאני הטמפרטורה צללה אל מתחת לעשר מעלות בלילה, וזה אומר שכשאני מגיעה הביתה לפנות ערב אני קודם כל מדליקה את הרדיאטור. הוא מפיץ חום איטי, מתמשך וקבוע, וזה נעים.

אין לי מושג למה אני שומעת כל כך הרבה פתאום לאחרונה את ג’יזס אנד מרי צ’יין. כלומר כן, זה בטח קשור גם למזג האוויר הסגרירי ולצינת הבקרים. נעים לקום בבוקר אפרורי ולשים את Psychocandy או את Barbed Wire Kisses. אני חושבת איזה שמות מבריקים אלה לאלבומים ואיך הם משקפים בדיוק את המוזיקה של JAMC – שירי פופ-נויז מושלמים, סוכריות פסיכוטיות ששורטות ומלטפות כמו נשיקות תיל דוקרני. ככה אני אוהבת את המוזיקה שלי. מתוקה ואפלולית. בסך הכל רוב החיים שלי הם די מוגנים ובטוחים, לפחות בדרך כלל, אז אם אפשר שלפחות המוזיקה שלי תהיה קצת יותר משוננת, זה נחמד. ככה אני רוצה את המוזיקה שלי. ככה אני רוצה גם את הגברים שלי. אני לא רוצה להיות תמיד בטוחה. זה בסדר לתת ללב שלי להישרט לפעמים. אז אני שוכבת לילה אחד עם מישהו בן 27 והוא מתוק ואפלולי ומלטף ודוקרני כמו סוכרייה פסיכוטית או נשיקת תיל דוקרני וזה מה שאני אזכור ממנו: איך הוא הדביק אותי לקיר ברחוב שושן והתנשקנו ואהבתי את זה שהוא גבוה ורחב. איך הוא ביקש לטעום אותי ושהה זמן ממושך כשראשו בין ירכיי, מגרה אותי לבלי די. איך הוא החדיר לי לפה את האצבעות שלו למציצה ואחר כך את הזין שלו. איך הייתי עליו ואיך התכופפתי אחורנית ואיך הוא הפך אותי. מעציב אותי שככל שעובר הזמן זיכרון המילים והשיחות שלנו הולך ומתעמעם לי בראש, תווי הפנים שלו הולכים ומיטשטשים, אבל סקס – כל התנוחות והגניחות והאנחות – סקס אני זוכרת לנצח.

ביום שישי בצהריים נפתחו ארובות השמיים וגשם אנכי נשפך על סמטת אריסטובולוס כשאדם קומן יצא לשיר בחוץ, גורר אחריו כמו החלילן מהמלין שובל של אנשים. כולם נכנסו חזרה פנימה אבל אדם קומן עמד יחף ורטוב בגשם, והמשיך לנגן על הגיטרה החצי שבורה שלו ולשיר ולצרוח את כל מה שישב לו על הלב. עם הפריק-פולק-פּאנק שלו ועם הזקן הפרוע והעיניים החודרות שלו הוא נראה קצת כמו נביא זעם. מן הצד התבונן בו דניאל היגס – עוד מזוקן דמוי נביא זעם שהופיע כאן ערב קודם לכן. כשהוא ישב וצייר ורשם רשימות במחברת הסקיצות שלו יכולתי לראות שעל אצבעות ידיו, המקועקעות בכבדות גם ככה, מקועקעות שתי מילים, ארבע אותיות בכל יד: H-O-L-D F-A-S-T.

מוזיקה אף פעם לא צריכה להיות בטוחה. זה בטח חלק מזה שאהבתי את אנטיביוטיקה. זה, ושאני סולחת להם על הפוזה והפמליה שהם הביאו איתם מתל אביב, כי ייאמר לזכותם שהם נראים מספיק מבוגרים ומשופשפים כדי להבהיר שהם היו בסביבה בזמן אמת כשהפציעו הפוסט-פאנק והניו-ווייב. המוזיקה הזוויתית שלהם מושפעת בבירור מג’וי דיוויז’ן והקליק, דורלקס סדלקס ומינימל קומפקט, החברים של נטשה וריקבון אורבני של קירות מתפוררים וטיח אפור, שמעון אדף ושדרות, דליה בן שושן וסולן מטורזן. עם הטווסיות של הסולן שלהם הם צריכים להופיע עם צ’רלי מגירה והמודרן דאנס קלאב. הקצב והפעימות שלהם חודרים ישר לאגן הירכיים וזה עונג ממכר שאי אפשר לעמוד בפניו. אז ככה אני אוהבת את המוזיקה שלי: סוכריות פסיכוטיות ונשיקות תיל דוקרני מלטפות ושורטות, מכאיבות ומנחמות, דוקרות ופוצעות ומרפאות. בפרפראזה על דבריו של סופר אחד, מוזיקה צריכה לפעול עליי כמו אסון. או אם לצטט משוררת אחרת, שידעה דבר אחד או שניים על סקס, גברים ורוקנ’רול – שתבעט בבטני, שתשבור את שיניי, שתוציא אותי באמבולנס אל העתיד, אל המחר.

אני חוזרת הביתה עם האי.פי של אנטיביוטיקה, ואחרי שאני שומעת אותו אני שומעת את ג’יזס אנד מרי צ’יין, ואני נשענת אחורנית על הספה ומערסלת את הבס, ופתאום זה בא. אני מצליחה לעקוב אחרי מהלכי התווים ולנגן יחד עם המוזיקה. ואני מנגנת ככה אולי שעתיים, עד שנעשה מאוחר מדי ואני עייפה וכמעט לא רואה בעיניים וקצות האצבעות שלי איבדו כבר תחושה. אני מכבה את הרדיאטור ונכנסת למיטה, מתכרבלת בשמיכה מפני הקור, ורגע לפני שאני נרדמת אני חושבת לעצמי, אני צריכה להתקשר מחר לסטאס ולספר לו שאני מנגנת. מסורבל, מגושם, בטח מלא טעויות ושגיאות שהוא יתעלף, לחלוטין לא באופן עצמאי עדיין – אבל מנגנת.

אני וסטאס וגיטרה בס

כשסטאס מתקשר אני מרגישה מתיקות מרוכזת שמתחילה להתפשט לי בכל הגוף. אני מרגישה שהוא יכול לשמוע את החיוך שלי עד הקצה השני של הקו. סטאס הוא המורה שלי לבס. אם מקץ שלושה-ארבעה שיעורים אני עדיין לא מנגנת יותר משלושה-ארבעה תווים – ועוד ביד ימין בלבד – זה רק בגלל שאני כזאת תלמידה איטית, לא בגלל שהוא מורה לא טוב. הוא מורה נהדר. הוא אומר לי, אני לא רוצה שתלמדי לנגן סתם כמו סתומה. אני אומרת לו שדווקא לא אכפת לי לנגן כמו סתומה, אבל סטאס נד בראשו בהחלטיות. את ממש לא רוצה לנגן כמו סתומה. אז הוא מלמד אותי גם תיאוריה – תווים וסולמות וארפג’יו, והאמת שאני לא ממש קולטת מזה הרבה, אבל אני לא רוצה לצער אותו אז אני מהנהנת וסתם נהנית לראות ולשמוע אותו מדבר. מצחיק כמה מהר חוזרים למנטליות של תלמיד וליחסים של מורה ותלמידה. אתה המורה, אתה המבוגר האחראי פה, אני אומרת לסטאס ומושכת בכתפיים. לא חסר הרבה שאני אלעס מסטיק ואפוצץ לו בלונים בפרצוף. אז בינתיים אני לא יודעת לנגן יותר מארבעה תווים ביד ימין, כי יד שמאל זה כבר הרבה יותר קשה, במיוחד למישהי שלא מסוגלת ללכת וללעוס מסטיק בו זמנית. אני תמיד חושבת שאיזה מזל זה שהנשימה היא פעילות לא רצונית, אחרת כבר מזמן הייתי מתה. אני משתדלת לתרגל כל ערב חצי שעה-שעה כדי לאמן את יד שמאל וכדי לעבוד על הקואורדינציה שלי. יש סיכוי שעוד עשר-עשרים שנה אני אדע לנגן, אם אני אחיה עד אז, אבל האמת היא שלא ממש אכפת לי. כלומר כן, הייתי רוצה לנגן מתישהו, אפילו באופן בסיסי, כדי להיות מסוגלת לנגן עם מ”ם או עם סטאס, או אפילו סתם לבד, שיר או שניים לעצמי. אבל בינתיים אני סתם נהנית מהלימוד. מהדרך. עד אז אני משתעשעת במחשבה להצטרף לפרוייקט של מוזיקה קונספטואלית-אינטלקטואלית שיאפשר לי לנגן רק שלושה-ארבעה תווים על הבס, ביד ימין בלבד. העניין הוא שאני לא סובלת פרוייקטים של מוזיקה קונספטואלית-אינטלקטואלית. המוזיקה שאני אוהבת היא כזאת שבאה מהלב, מהבטן ומה שלמטה מזה, לא מהראש. כשסטאס אמר לי בשיחת הטלפון הראשונה שלנו לחשוב על להקות ושירים ושורות בס שנראה לי שאני אוהבת ושהייתי רוצה ללמוד לנגן, חשבתי ישר על הג’רמז ועל לורנה דוּם. לא נראה לי שזה צריך להיות מסובך מדי – כמה מסובכת כבר יכולה להיות להקת פאנק, לא? כל אחד יכול, לא יותר משלושה אקורדים, אין חשיבות לטכניקה או לוירטואוזיות וכו’ וכו’. אבל אז שמעתי שוב את הג’רמז, אחרי המון זמן שלא עשיתי את זה, וגיליתי שלורנה אולי לא ניגנה מאוד מסובך, אבל היא ניגנה מהר, לעזאזל. זה לא צריך להטריד אותך, אומר לי סטאס. החוכמה היא לפרק כל תרגיל ליחידות הכי בסיסיות שלו, ולהתחיל לתרגל מהקטע הכי הכי בסיסי והכי הכי לאט. רק כשאת משתלטת על זה תחברי את זה למרכיב הבא או תגבירי מהירות. ואל תשכחי לנשום, ותשימי לב שאת לא מאמצת סתם שרירים שאת לא צריכה לאמץ. אני חושבת לעצמי, בעצם זה כמו יוגה.

בדרך כלל סטאס בא אליי, כי הבס והמגבר שלו מפוזרים בכל מיני מקומות שהוא מנגן בהם ברחבי העיר. הוא מנגן עם להקת פאנק, ואפילו ראיתי אותם מופיעים פעם והם לא רעים בכלל. יש לו תספורת מצחיקה דמויית מוהוק, הוא גבוה, ולא ייאמן כמה שהוא צעיר. הוא לומד בבצלאל – כולם בעיר הזאת הם סטודנטים בבצלאל – כך שאנחנו מנהלים בינינו דיון מעמיק למי מאיתנו יש פחות סטריט-קרד. אחר-כך אני נזכרת לשאול אותו אם הוא בכלל אכל במשך היום, בתור סטודנט עני ורעב. הוא אומר שהוא אכל כוסמת בצהריים. כוסמת, בשם אלוהים. אז אנחנו מוציאים כל מה שיש במקרר ושמים על השולחן, ופורסים לחם ומכינים קפה, ובזמן שאנחנו אוכלים אנחנו מדברים על הדברים שהוא לומד ועל אמנות ועל צלמים שאנחנו אוהבים ועל השאלה הרת הגורל איך זה שעוד לא קמה בעיר הזאת אף להקת פאנק בשם גאן סאקר (as in Gun Sucker). סטאס אוכל לחם עם טחינה ירוקה וגבינה צהובה, שזה אחד השילובים הביזאריים ביותר שנתקלתי בהם מעולם. אחר כך הוא מעשן את הנובלס הכתומה שלו ואז סופסוף אנחנו מתחילים “ללמוד”, או מה שזה לא יהיה. רשמית, קבענו מסגרת זמן של שעה לשיעור. בפועל, יוצא שאנחנו מבלים כל כך בנעימים, עם כל השיחות והאוכל והקשקושים, עד שכשאנחנו מסתכלים בסוף על השעון אנחנו רואים שעברו כמעט שלוש שעות.

אז יכול להיות שאני אף פעם לא אדע לנגן ממש. או שאני אדע קצת ובאופן בסיסי, אבל רק עוד הרבה מאוד זמן. זה ממש לא אכפת לי. ברטרנד ראסל אמר פעם שזמן שאתה נהנה לבזבז הוא אף פעם לא זמן מבוזבז. הזמן שאני מבלה בנעימים עם סטאס הוא מהזמנים הטובים והמענגים ביותר שיכולים להיות ביקום. לפעמים אני חושבת שהכיף הכי גדול שלנו כבני אדם, שהוא גם הצורך הבסיסי ביותר שלנו, הוא פשוט קשר אנושי בסיסי: לשבת עם מישהו, לדבר, לצחוק. לא יותר מזה. לא פחות. ולפעמים אני חושבת שהדברים הטובים ביותר בחיים הם אלה שאתה עושה פשוט בשביל עצמם, לא למען ולא בשביל ולא כאמצעי לשום מטרה או תכלית אחרת ולא כדי להגיע לאנשהו. אני אוהבת כי אני אוהבת. אני כותבת כי אני כותבת. אני עושה יוגה כי אני עושה יוגה. אני לומדת לנגן כי אני לומדת לנגן. אני חיה כי אני חיה.