מורה

– מי היה המורה הראשון שלך בחיים?

התשובות המיידיות שעולות לראש הן בדרך כלל
אמא
אבא
סבתא

אחר-כך אנחנו נזכרים בשורה של דמויות מורים כריזמטיות שנתקלנו בהן לאורך החיים, בבית הספר ובמסגרות אחרות, לא פורמליות.

זה מעלה כל מיני שאלות לגבי מה זה מורה, מהי למידה.

רק לעיתים נדירות, אם בכלל, עולה – ולו גם כאפשרות לבחינה – התשובה הפשוטה כל כך
אני

אני הייתי המורה הראשון שלי.

ומכאן כל האמירות הידועות על זה שאם אתה רוצה ללמוד משהו, תלמד אותו. שכשהתלמיד מוכן, המורה מופיע. חנוך לנער לפי דרכו. וכו’ וכו’.

– אני המורה שלי.

אסיף

ביום שלישי באחת-עשרה וחצי בלילה חצי ממדרחוב ש”ץ הוא רחבת ריקודים. יש כאן להקה מעולה שמנגנת מוזיקה חיה וכולם רוקדים. מישהו לידי רוטן שאין שום שלט עם שם הלהקה, ואני לא רוצה להגיד לו שלרוב ההרכבים והלהקות בעיר הזאת אין שם. כולם כאן מנגנים עם כולם, ואני די מוכנה להישבע שאת הלהקה הזאת שמנגנת כאן עכשיו ראיתי לפחות בשתי מסיבות רחוב בנחלאות, כולל מסיבת פורים האגדתית. אני חושבת שהיא כבר להקת השמחות הרשמית של העיר, ובכל זאת אין לה שם. אני רק יודעת שנגן הקלידים שלה, ישי צרפתי, והבסיסט האימתני שלה, אילן קינן, מנגנים לפעמים גם בטרה רוסה. את טרה רוסה ראיתי במסיבת רחוב בעמק רפאים, ולפעמים הם מופיעים במעבדה ובצוללת. העיר הזאת מתפקעת ממוזיקה וצלילים. לפעמים נראה לי שכולם כאן בעיר מנגנים. כשיורדים או עולים לאורך המדרחוב נתקלים כל שני מטר במוזיקאים: בנגנית נבל, במעגל מתופפים, בשני תיכוניסטים אמריקאיים עם גיטרות חשמליות, במעגל נערים עם טייפ ענקי שמנגן היפ הופ ולצליליו הם רוקדים ברייקדאנס, בסקסופוניסט. בדרך למסיבת הרחוב במדרחוב ש”ץ עברתי במעלה המדרחוב בדרך חזרה מקניית דיסק בתו השמיני, ונתקלתי בנגן קונטרבס שניגן צ’רלי מינגוס וג’ימי הנדריקס. כשהשלכתי לתיבה שלידו מטבע של חמישה שקלים הוא קרא אחריי, תבואי ביום שלישי בערב לבארוד, אני מנגן עם חברים. כולם כאן מנגנים. בצוללת ובמעבדה, בבארוד ובאברם, באוגנדה ובבאסס, ורגע לפני סוף השנה מצאתי סופסוף מורה לבס, ובשבוע הבא אנחנו מתחילים.

ביום שלישי בעשר וחצי בלילה יש במדרחוב ש”ץ מסיבת מרפסות שחותמת את הקיץ, ולא הרבה אנשים באים ובכל זאת כיף גדול. על מרפסת מקושטת בגלגלי הצלה ושמשיית חופים עומד מציל עם מגאפון ומעודד את הרוקדים. באמצע הרחוב רוקדים שלושה תלמידי מחול, בטח מהאקדמיה, שגם אותם אני כבר מכירה מאירועים קודמים. הם רוקדים בהמשך גם על אחת המרפסות, מין תיאטרון מחול של תמונות קיציות, שמשיות, של נערה בבגדים קצרים חובטת במחבט טניס, איש צעיר קורא בספר בעצלתיים, ועוד מישהי מתמתחת בכיסא נוח. הקיץ תם. זו העונה שאני אוהבת עכשיו, של מעבר מחום לקור, שבה כולם מסתובבים עדיין עם מכנסיים קצרים וכפכפים, חושפים שוקיים שריריות ושזופות, אבל מתעטפים גם בסוודר או צעיף גדול כי הערבים כבר קרירים. עכשיו, באמצע המדרחוב, כולם בועטים את הכפכפים לכל הרוחות ורוקדים יחפים. הנה בא פפה אללו, וכולם מחליפים איתו טפיחות וחיוכים. הוא הפטרון של כל הצעירים כאן. נראה לי שהם יכולים להיכנס אליו ללשכה בלי להודיע ובלי שמישהו יעצור אותם, לשמוט את התרמיל מהכתף ולהגיד לו ישר ולעניין מה הם רוצים. כולם מדברים איתו, והוא מחזיר להם מבט אוהב. והנה באים גם הפאנקיסטים. אני מחבבת אותם, למרות שהם קוץ בתחת לפעמים. בגלל שהם קוץ בתחת לפעמים. אני אוהבת את הדרך שבה הם הולכים זקופים, מתריסים, נושאים בגאווה את סמלי השבט שלהם. הם זונחים את בקבוקי הבירה ומצטרפים לרוקדים. הם רוקדים עם הסטודנטיות שנראות הכי ילדות-טובות-ירושלים. ראסטה גירל יחפה רוקדת עם צעיר דתי בחולצת פטרול שלוש סוף קו רמאללה.

ביום שישי בצהריים עומר ואני שותים קפה בעמידה במטבח. בלילה הוא ונועם הסתובבו במרכז העיר וישבו בגולדי. בחיים, הוא אומר, אבל בחיים, לא ראיתי את העיר כל כך מפוצצת ומלאה. אני אומרת לו שזה היה ככה כל הקיץ. זה הזמן של העיר, הוא אומר, והבעת הפנים שלו נראית מופתעת וקצת לא מאמינה. עומר מכיר את כל הרחובות האלה בלילה גם מהצד הלא נעים שלהם. מהצד של הסמים והאלכוהול והנערים הנושרים והמנותקים והמשטרה והמעצרים.

ואז הוא אומר שהוא לא יגיע לסופשבוע הבא וליום כיפור, ואומר, את יודעת מה הכי יחסר לי, ומיד מוסיף, המרק עוף שלך לפני ואחרי הצום, וזה שאת תמיד מוצאת לי ספר לקרוא.

נועם משאירה לי פתק מצחיק על המקרר והם נוסעים לדרכם. אני חושבת שנועם מחבבת אותי.

ביום שישי בעשר בבוקר, רגע לפני החג, אני הולכת לשיעור יוגה שחותם את השנה. אנחנו עושים תרגיל אחד בזוגות, וזה די נדיר. תרגילי זוגות הם נדירים לפחות באסכולה שאני מתרגלת. יוגה היא תירגול אישי ופרטי, גם כאשר מתרגלים במסגרת של כמה אנשים. בתרגיל הזה אנחנו מסתכלים אחד לתוך עיני השני, זה הכל. כמה פשוט זה נשמע, כמה לא פשוט זה יכול להיות. אני מתבוננת לתוך זוג העיניים הכחולות של שירי. הידיים שלנו ניצבות זו מול זו, ואנחנו מתבוננות. צריך לזנוח כל כך הרבה חומות של ציניות ומגננות פשוט כדי לעשות את זה. להתבונן לאדם אחר לתוך העיניים, לתת לו להתבונן לתוך העיניים שלך. ואז, משום מקום ומכל מקום אפשרי, אנחנו מתחילות לבכות. ואני יודעת, זה היופי, הפגיעוּת, השבריריות, האינסופיות והסופיות שגורמים לי לבכות. כמו בשיר ההוא של החיפושיות.

יונתן השכן שלי נסע צפונה לכמה ימים, ואני מאכילה את החתול שלו. יונתן ואני כבר ידידים. אנחנו מדברים על ספרים וסרטים ומוזיקה שאנחנו אוהבים, והוא לקח ממני את “אלנבי”, כי יונתן עובד באחד הברים בעיר. אני מטפסת לדירה שלו וממלאת את צלחות האוכל והמים של החתול הג’ינג’י שלו. אני משקה את העציצים במרפסת שלו, שממנה אני יכולה לראות את המרפסת שלי, ולדמיין איך הוא רואה אותי משם. אני מסתכלת סביב בדירה שלו. גרביים זרוקים על הרצפה וטי-שרטים על הספה, הקסדה והתרמיל על הכורסא, ועל השולחן במטבח נותרה צלחת עם כמה פרוסות מלפפון, זיתים וחרצנים, וחצי ספל קפה וכמה כפיות בכיור. אני מסתכלת על כמה ציורים שלו שתלויים על הקירות. הם טובים. אני תוהה אם יונתן יהיה אמן מצליח. אני מקווה בשבילו שכן, נראה לי שהוא יכול להיות טוב מאוד. ואני יודעת שאני רוצה שנמשיך להיות ידידים, ואני יודעת שאני לא רוצה לממש איתו שום דבר גופני. יש הרבה כוח בהימנעות, ויש הרבה יופי ביחסים לא ממומשים. יש הרבה יופי ביחסים אפלטוניים שיש בהם משיכה ארוטית לא ממומשת.

יש גבר אחד שקורא לי אהובתי וחמדת לבי. כשהוא קורא לי כך הלב שלי מחסיר פעימה. חמדת לבי. איך אני יכולה שלא לאהוב גבר שאוהב אותי ככה? ויחד עם זה, באותו הזמן, יש לפחות עוד שלושה-ארבעה גברים שאני מוכנה לשכב איתם, להתאהב בהם, לצאת איתם, לדבר ולצחוק ולשמוע איתם מוזיקה עמוק לתןך הלילה. לפעמים אני חושבת ששום דבר לא השתנה אצלי מאז שהייתי בת 17. זה אולי נראה כאילו אני לא נאמנה, אבל אני יודעת שבדרך שלי אני הכי נאמנה שיש. אני נאמנה לחופש שלי ולאהבה שלי לחיות לבד. אני יכולה להחליט אם לשכב או לא ועם מי. אני לא צריכה לעשות דברים שאני לא רוצה בהם. זה החופש שלי.

אני אוספת את כל הגחמות המשוגעות של הלב שלי. בראש מתנגן לי שיר ישן של REM, עם השורה שאומרת Live your life with joy and thunder. חמש-עשרה שנה בערך לא שמעתי את Automatic for the People במלואו, מההתחלה עד הסוף. אז היום אני עושה את זה שוב. אני שמה אותו ומקשיבה לו. זה היה אחד התקליטים שליוו אותי הכי הרבה בזמן הגירושין. זה ו-Ten של פרל ג’ם והאנפלאגד של נירוונה. חמש-עשרה שנה אחרי, לא יכולתי אז לדעת שהחיים שלי יהיו מלאים כל כך בשמחה וסופות רעמים. חמדת ימים. חמדת לבי. זו המתיקות שאחרי. אני עדיין אותה נערה בת 17 שהייתי פעם.

מוכי ירח

בחמש לפנות בוקר עדיין שוררת אפלה בחוץ. אני קמה בארבע וחצי כדי להגיע בחמש לחורשת הירח, לשיעור יוגה עם זריחה. רק שהזריחה צפויה רק עוד שעה. זר לו היה נקלע למקום היה חושב שזו סצינה מתוך ליל המתים החיים או פלישת חוטפי הגופות. 15 איש שיושבים עטופים בצעיפים ומכורבלים בשמיכות מכף רגל ועד ראש באמצע חורשת הירח. בחמש לפנות בוקר עדיין קר בחוץ. הירח הולך ומתמעט. גם הקיץ הולך ומתמעט. כמה אנשים כבר הגיעו בערב ונשארו לישון בחורשה, אז הם פרשו מחצלות והבעירו מדורה קטנה. זו סהדנה של יום שישי בבוקר, אבל אנחנו עושים משהו מיוחד כדי להיפרד מע’. ע’ הגיע לכאן לפני שנה וקצת מניו יורק, על מלגה ללימודי תיאטרון. הוא מביים מחזות פרינג’ ומתרגל גם אייקידו. הוא אומר שכשהמורה שלו בניו יורק שמעה שהוא עוזב לירושלים היא אמרה לו לחפש את המורה שלנו ליוגה ולהגיד לה שתלמד אותו כל מה שהיא יודעת. עכשיו, כמעט שנה וחצי אחרי, ע’ נוסע למנזר זן ביפן. אז אנחנו נפרדים. הוא יחסר לי בשיעורים, הקול המלא והעמוק שלו, הנוכחות השקטה והיציבה שלו.

בשש מתחילה השמש לעלות. אנחנו עוברים מהחלק הראשון של המדיטציה לחלק הגופני של התירגול. ע’ מדריך אותנו הפעם. באסכולת היוגה שאני מתרגלת כל התירגול מתבצע בעיניים עצומות, כמעט לכל אורך השעה וחצי. לי זה תמיד נעים, כי זה מאפשר לי להתמודד ביני לבין עצמי עם כל מה שאני מביאה בכל פעם לתירגול. כל פעם זה משהו אחר. דברים טובים ודברים רעים. שמחות ותסכולים. עצב עמוק ושמחה פראית. וכן, יש גם שיעורים של רוגז וחימות וטורח ותאוות וחירוק שן ושיעמום וריקנות ועייפות. ואפילו הישגיות ותחרותיות שצריך ללמוד להשאיר בצד. פעם אחת, כשהתחלתי לתרגל לפני איזה שנה וחצי, חזרתי משיעור וכתבתי הייקו:

שיעור יוגה –
אני מוקפת נערות
גומי

זה הייקו גרוע.

אבל הנקודה היא, זה לא שבאיזשהו שלב מגיעים להארה ושלווה ונירוונה ואז פורשים מהתירגול עד סוף החיים. אין כזה דבר. לשיעורי יוגה, כמו לכל דבר ולכל מקום בחיים, כל אחד מביא את עצמו ואת מה שעובר עליו באותו רגע, ועם זה הוא צריך להתמודד. לאורך תשעים דקות. וזה מה שחשוב – ההתמודדות. לא הארה, לא נירוונה ולא שלווה. רק עצם ההתמודדות, שלא נפסקת ולא מסתיימת אף פעם. כל פעם מחדש.

אבל הבוקר הזה אני לא רוצה לתרגל בעיניים עצומות. עם כל הזריחה והחורשה והעולם שמסביב, שמשנה צבעים ומראות וקולות וריחות, אני לא יכולה שלא להישאר בעיניים פקוחות. מימין נמצא בית החולים הנסן. הצרעת עדיין רודפת אחריי לכל מקום. גם כשאני הולכת כל בוקר ברגל לעבודה במורד רחוב אגרון, אני עוברת על פני מנזר סנט וינסנט של האחים הלזריסטים. לזרוס, שהוחזר לחיים בידי ישו, הוא גם הפטרון הקדוש של המצורעים. מבית המצורעים הזה בממילא באמצע המאה ה-19 עבר הטיפול בצרעת לבית החולים בטלביה.

אני לא יכולה לזכור מתי בפעם האחרונה ראיתי את הזריחה. השמיים משנים צבעים מורוד לסגלגל לתכול והאור הולך ומתבהר ומצהיב. גם את ההרפיה והמנוחה בשכיבה על הגב אני עדיין עושה, בניגוד למנהגי הרגיל, בעיניים פקוחות. אני מתבוננת מלמטה למעלה אל צמרות האורנים העצומים, העתיקים, מלאים באצטרובלים. ואני חושבת לעצמי שאני חייבת לצאת קצת יותר אל הטבע. גם אם זו רק חורשת אורנים באמצע העיר.

אחרי החלק הגופני אנחנו שרים מנטרות, וזו כבר שעת בוקר מוקדמת שבה אנשים נורמליים מוציאים את הכלבים שלהם לטיול. הם מסתכלים עלינו במבט מוזר, אבל הכלבים שלהם שמחים. הנה בא גם יוחנן, ספק הומלס ספק תשוש נפש שמסתובב כאן באיזור. הוא לא מזיק. איי לאב יו פיפל, הוא קורא לעברנו ופורש זרועות. אנחנו מחייכים אליו. בני ירושלים, הוא שר, בני ירושלים, במבטא האמריקאי שלו. רק אחר כך אני קולטת שהוא בעצם שר בנה ירושלים. יש לו משקפיים עבים ושיער אפור ארוך, עבות ופרוע, וזקן ארוך, עבות ופרוע עוד יותר.

בשבע וחצי אנחנו מסיימים את הסהדנה. אחרי שעתיים וחצי כבר אור בוקר מלא. אנחנו מרתיחים קומקום מים ומכינים תה. כל אחד הביא משהו, אז יש ארוחת בוקר. לחם וירקות ופירות וגרנולה וחלב סויה ודבש וריבה ועוגות ועוגיות מקמח מלא. שפע. אין שום מילה אחרת לתאר את זה.

אנחנו נפרדים מע’ שאומר שהוא ייקח איתו את כל מה שהוא למד בתירגולי היוגה לחיי הזן החדשים שלו בהרים אי שם ביפן.

It’s part of what I do, הוא אומר.
It’s part of who you are, אני אומרת לו. ואז אני אומרת לו גם, Have a beautiful journey.

גם את, הוא אומר לי בעברית עם המבטא שלו.

כל אחד משנינו מצמיד את כפות ידיו בנמסטה. על מפתח הלב. אנחנו קדים אחד בפני השנייה בחיוך.
סאט נאם
סאט נאם

וכל נשיפה היתה הו

לחזור מיום מלא סטרס ולחץ וללכת לשיעור יוגה בשמונה בערב. רק כשאני מתיישבת על המזרון אני מגלה כמה מתח אצור אצלי בשכמות, בבסיס העורף, בגב התחתון. כמה אני בטח אפורה וירוקה משממת אורות ניאון וריצוד מסכי מחשב לאורך כל היום. מאוכל חטוף מדי ושתיית מים מועטה מדי. מחוסר תשומת לב לגוף, לנשמה, לנשימה. קודם כל אני משחררת הכל – את רגשות האשמה, את התסכול, את העייפות. כמו הרבה דברים טובים אחרים – מוזיקה וספרים, למשל – יוגה נותנת לי מה שאני צריכה עוד לפני שאני מבינה שזה באמת מה שאני צריכה. עוד לפני שהבנתי שאני זקוקה היום לתרגול גופני מרוכז כדי לשחרר כל מה שתפוס ודואב, אני כבר באמצע התרגיל הפיזי המאתגר השלישי ברציפות לתוך השיעור. כמו נהר שאי אפשר לטבול בו פעמיים, כל שיעור יוגה הוא משהו אחר. גם כאשר מדובר באותו רצף של תרגילים, ועל אחת כמה וכמה כשהתרגילים משתנים. יש שיעורים שבהם קושי גופני מעורר בי כמעט מייד משטמה, טינה ועוינות. זה בסדר, טוב להתמודד גם עם זה. היום הקושי הגופני מעורר בי שמחה. שמחה על היותי גוף. על הגילוי המחודש שלו. על יכולת התיקון והשיקום שלו. אני אוהבת את הגוף הזה. האסכולה שאני מתרגלת נמצאת בצד הרך והמדיטטיבי יותר מבין סגנונות היוגה, אבל גם לה יש כמובן את הפן הגופני שלה. כל תרגיל פיזי הוא גם תרגול מדיטטיבי – תירגול בהקשבה מדוקדקת מאוד לגוף, איזון של כל התחושות, דיוק בנשימה. רק לכאורה זה נראה מבחוץ כעניין דומם. למי שמתבונן פנימה נגלות אינספור תחושות. כשיש קושי פיזי יש ניסיון לאזן את כל קשת התחושות – הפיזיות והמנטליות – שהקושי הזה מעורר. רק לכאורה זה נראה מבחוץ כעניין דומם – זה עניין דינמי לגמרי. בפנים הכל נמצא בתנועה מתמדת. אין באמת משהו דומם כשמדובר בגוף חי. הכל זורם. כל הזמן. כמו הנהר שאי אפשר לטבול בו פעמיים. מעניין שלא היוונים העתיקים המציאו את היוגה. בסיום כל שיעור יש לנו טקס תה. אנחנו יושבים במעגל ושותים תה ומכרסמים משהו ומדברים וצוחקים ומקשקשים על שטויות. טל חזרה מאנגליה, עליזה חזרה מניו יורק. זו תחושה אינטימית של קבוצה. האסכולה שאני מתרגלת מאמינה מאוד בחיבור לכל מה שהוא קרקעי וגשמי ופיזי. אין בה באמת הפרדה בין הגוף והנפש. אלה שניים שהם אחד. אני יכולה להגיד את זה לעצמי מעכשיו עד מחרתיים, אבל רק כשאני מתרגלת אני תופסת את זה באופן מיידי, בלתי אמצעי ואינטואיטיבי באמת.

כיצד לעבור ימים, מדריך

אל תפתחי טלוויזיה. אל תעקבי אחרי החדשות יותר משלוש-ארבע פעמים ביום. זכרי שחדשות רעות תמיד ישיגו אותך בסוף, וכל השאר רק יחריד אותך לשווא

וגם: בתוך הרעש הגדול, מה שאת זקוקה לו באמת הוא שקט. דממה

המשיכי ללכת לשיעורי יוגה. זכרי שכל החיים שלך הם יוגיים עכשיו. עשי כל דבר מתוך ריכוז והתכווננות מלאה. התרכזי ביומיום

היי אדיבה. היי נדיבה. זכרי שהדרך הטובה ביותר להתגבר על מצוקה היא להציע עזרה למישהו אחר

הביעי חיבה וקרבה ליקירייך ואהובייך: ההורים שלך, החברה הכי טובה שלך, אחיך, קומץ ידידים קרובים

המשיכי להעסיק את עצמך בקריאה. קראי רק ספרים טובים – זה לא הזמן לזבל. יש לך מספיק טרדות ודאגות מבלי להוסיף עליהן גם ספרות גרועה

הירדמי עם ספרי שירה

עברי על כל סיכומי השנה בבלוגים המוזיקליים שאת מכירה. ערכי רשימה של אלבומים שנראים לך מסקרנים ושתרצי לקנות בשבועות הקרובים. עד אז, המשיכי להאזין למוזיקה שתמיד סיפקה לך נחמה, גם אם היא כרוכה בצער וגעגוע. זה בסדר להרגיש צער וגעגוע

שתלי רקפות, נרקיסים, נוריות, אמנון ותמר, דווקא מתוך ידיעה שהם יסיימו את חייהם בעוד מספר שבועות. חשבי על מחזורי חיים של קמילה וצמיחה, רקב ופריחה. היזכרי במשפט ההוא ב”על פני כל הבריאה”, על כך שהחיים הם שבריריים ובני חלוף, אך אם מניחים להם פשוט לקרות, רק לעיתים נדירות הם אינם מצליחים להמציא נחמה

היי פתוחה לכל היופי הזה מסביב

לכי לקנות מעיל רטרו בחנות יד שנייה. שלמי 70 שקלים על מעיל שהיה עולה 700 או יותר בחנות מעצבים. תפרי לו כפתורים צבעוניים

בחנות אחרת, קני לך צעיף נגד הקור. חייכי למראה שתי חיילות שממששות גרביוני תחרה שחורים וגרביוני רשת זהובים. חשבי לעצמך שאכן, מייק סקס נוט וור

שמחי על שיחת טלפון מגבר ששכבת איתו תקופה כה ארוכה. הכירי תודה אבל אל תתקשרי חזרה. זה לא הזמן להצית שוב מערכת יחסים שהתקררה

היצמדי לשגרה

זכרי ששום דבר אינו קבוע והכל משתנה כל הזמן. גם מצבי הרוח שלך. הבקרים קלים יותר והערבים קשים יותר. קבלי זאת כעובדה

זכרי שכבר עברת בעבר תקופות של חרדה ואי-וודאות גדולה. היזכרי במה שעזר לך לעבור אותן אז

כתבי. כתבי בכל זמן ומקום והזדמנות

אורות וצללים

 

אני מתרגלת יוגה כבר שמונה חודשים, פעמיים-שלוש בשבוע בהתמדה, ועדיין אני מרגישה שאני בהתחלה של המתחילים. אני לא אומרת את זה בטרוניה, להיפך. אני מקווה שאני ארגיש ככה עוד הרבה מאוד זמן, אולי אפילו תמיד. באופן דומה, יש משהו שאני מחבבת בגישה של פאנקיסטים לזן-בודהיזם. העובדה שפאנקיסטים מביאים איתם חשדנות מובנית כלפי כל צורה של אוטוריטה, יחד עם מידה של ספקנות כלפי הכל כולל עצמם, פחות או יותר שומרת עליהם מפני קטסטרופות מהסוג הזה. יש גם דימיון מפתיע בין העקרונות האלה לבין העקרונות של סטרייט אדג’. חוץ מזה, אפשר לסמוך על פאנקיסטים שהם לעולם לא יתבטלו ויבטלו את המורשת שלהם בפני מורשת אחרת, אלא יאמצו אותה מתוך ניסיון ליצור אינטגרציה. אני יודעת שאני לעולם לא אוותר על נכסי צאן ברזל של התרבות המערבית שהיא חלק ממני ואני חלק ממנה: האמנות המערבית, הפילוסופיה המערבית, אנטיביוטיקה. אני מנסה לקשור את היוגה להקשר הכולל והרחב יותר של חיי ולכל שאר הדברים שאני מאמינה בהם. זה יוצר תפיסת עולם כוללת, הוליסטית. כך למשל, למדתי לאורך שמונת החודשים האלה שאנשים שכבר אחרי השיעור הראשון גילו את האור ולא הפסיקו לדבר על כמה החווייה הזאת שינתה אותם ואת הראייה שלהם את העולם – הם אנשים שאחרי שניים-שלושה שיעורים אף אחד לא ראה יותר בסביבה. אלה בדרך כלל גם האנשים שמגיעים לשיעורים הראשונים בבגדים לבנים יקרים שהם קנו במיוחד, במקום עם המכנסיים עם הגומי המהוה והטי-שירט בת העשרים. בני אדם כל כך נוטים לפעמים לפספס את הנקודה. אולי זה גם עניין של גיל ובשלות, אבל מפתיע אותי שלאנשים יש ציפייה שהיוגה או התירגול הרוחני יהפכו אותם לבני אדם אחרים. כאילו לא ברור שאתה מביא איתך, כמו לכל מקום, את האופי המחורבן שלך או המצברוח הגרוע שלך באותו יום וזה מה שיש לך ואלה החומרים שאיתם אתה צריך לעבוד. או למשל התפיסה הזאת של מוארים. המושג הזה, מואר, כל כך זר לי ולא אומר לי כלום. אני מביאה איתי ליוגה את כל מה ומי שאני, את כל האורות והצללים. ותמיד יהיו צללים (צללים הם סימן לזה שיש גם אור). אני אסתפק בזה שהיוגה תהפוך אותי לאדם קצת יותר טוב, גם אם באופן שכרגע לא לגמרי ברור לי. יוגה בעיניי היא לא עניין של הצהרות גדולות, ובעיקר, אני מאמינה – בכל תחום בחיים – שמוטב להימנע מהצהרות גורפות על עצמך. במקום להגיד על עצמך “אני X“, תן למעשים שלך ולאמירות שלך על דברים שמחוץ לעצמך להבהיר לאחרים שאתה X. זה כמו אחד העקרונות הבסיסיים בכתיבה: אל תגיד, תראה. רק שזה דורש הרבה יותר סבלנות ואורך-רוח וראייה לטווח ארוך, וצניעות והנמכת הטונים של האגו והגאווה. אבל זה בדיוק העניין גם בתרגול יוגה ובזן. אני לא בטוחה אפילו שהצורך שלי לכתוב על יוגה, ועוד בציבור, הוא לא אקט של גאווה. אני מזכירה לעצמי שכל נפילה גדולה מתחילה בגאווה קטנה. אבל זה בסדר, אני נותנת לספקות העצמיים ולאמביוולנטיות ללוות אותי. זה חלק בלתי-נפרד מהעניין.

 

שלל שלכת

אני צריכה גשם דחוף. החמסינים האלה של אמצע נובמבר עושים לי שמות בגוף. הגוף, בחיישנים המדויקים שלו, מרגיש שזה לא נורמלי ומגיב בהתאם. אני מרגישה את זה בעיניים, באף, בשיער, בעור, בעייפות. אני צריכה גשם. אני צריכה סקס. אני צריכה אוכל. אני צריכה שעות שינה. אני צריכה ספר טוב. אבל קודם כל גשם. בימים האחרונים אני הולכת על מרבדים של עלים צהובים והם נראים לי כמו מטבעות זהב. זאת כזו מטאפורה יהודה עמיחי-ית ואני כזאת בחורה ספרותית מחורבנת. שלל שלכת, כל מטבעות הזהב האלה. כמו טוב תחת כפות רגליי. השבועיים האחרונים היו כל כך מתישים. כל העבודה הזאת, שעות ארוכות מבוקר עד ערב מול מסך המחשב וכתיבת תוכניות לכנס שנגמר היום. נראה לי שאכנס היום למיטה בשבע. אתמול בערב הייתי בשיעור יוגה. שיעורי היוגה האחרונים שוב טובים. כל כך טוב פשוט להתמיד. אני תמיד נזכרת שפיטר באק, הגיטריסט של REM, אמר פעם שאתה לא יודע כמה רחוק תוכל להגיע רק מעצם זה שתגיע כל בוקר לאולפן ההקלטות בזמן. ככה אני מרגישה לגבי היוגה. יוגה היא לא ספורט תחרותי, אז כל פעם ההתמודדות היא עם עצמך. בכל תירגול מחדש התירגול פוגש אותך איפה שאתה. אתמול משמונה עד עשר בערב היה שיעור של בנות בלבד. אני אוהבת את השעה הזאת לתירגול, כי מצד אחד הגוף כבר חם מכל היום, ומצד שני הוא כבר מתחיל להיות עייף, והתחושה הזאת, בדיוק על התפר שבין ערות לעייפות, היא מאוד נעימה. ואני אוהבת שיעור רק של בנות – זו אנרגיה אחרת משיעורים מעורבים. כמו באגדה על נזירות במנזר שמקבלות כולן את הווסת באותו זמן, מהר מאוד אנחנו נושמות ונושפות ומתנועעות באותו קצב. אצל בנים אפילו תרגילים זהים נראים אחרת – הגוף שלהם שונה, הקצב שלהם אחר, לפעמים זה מנוגד לבנות ולפעמים זה משלים, וגם לזה יש את היופי שלו. הערב חשבתי שאורי יגיע, אבל הוא התקשר חצי חולה. אני רוצה את הגוף שלו. אני רוצה את הסקס שלנו. אני רוצה לעשות לו הכל. אני רוצה שהוא יעשה לי הכל. אני רוצה גשם.

 

 

יום שישי, שש בבוקר, סהדנה. אני אוהבת את השעה הזאת שצריך להיות קצת משוגע כדי להיפרד בה מהמיטה, אני אוהבת את המאבק ביקיצה ובגוף שעדיין רוצה לישון, אני אוהבת לצאת לאוויר הקר של הבוקר שרק מתחיל להאפיר ולהיכנס לסטודיו/בית של המורה שלי ליוגה ולמצוא באור העמום עוד כמה גופים עטופים בקורי שינה חמימים. הסהדנה של יום שישי היא יותר מדיטציה מיוגה. 40 דקות של קריאת טקסטים, 40 דקות של תירגול גופני ועוד 50 דקות של שירת מנטרות. מילמול טקסטים בשפה עתיקה לא מובנת מזכיר לי תפילה. לא משנה התוכן שלה, מה שמשנה זה עצם הריטואל שלה. כמו שלפעמים מה שחשוב זה לא תירגול היוגה עצמו אלא עצם ההגעה לתירגול. מפני שלאורך זמן זה יוצר מחויבות, והמחויבות הזאת היא חלק בלתי נפרד מהתירגול. היא מה שהופכת אותו מתירגול גופני לתירגול רוחני ומתירגול רוחני לתירגול מוסרי. אני עדיין מרגישה שאני רק בהתחלה של ההתחלה, אבל לפחות זה קצת מתבהר לי.

 

היינו הבוקר רק ארבעה אנשים, וכשזה קטן ואינטימי זה הכי נעים. חוץ ממני היו שלושת הבנים הכמעט קבועים: יובל, שסיים עכשיו לימודי צילום. יאן ההולנדי שחי עכשיו בירושלים אחרי תקופה ארוכה בברצלונה. ו-ע’, שהוא ניו יורקי שהגיע לכאן על מילגה של לימודי תיאטרון. בתור שחקן ובמאי תיאטרון, יש לו קול נמוך ועמוק ומלא שמהדהד ועוטף את כל החדר כשאנחנו שרים מנטרות. זה יפה.

 

כל הזמן הזה בחיים שאתה חושב שמה שאתה רוצה זה תה, בזמן שמה שאתה בעצם זקוק לו הוא טקס התה. זה בעצם כל מה שזה.

 

I don’t have to think, I only have to do it / the results are always perfect, but that’s old news

 

חזרתי משיעור יוגה בשעה עשר, ואני כבר אחרי מקלחת וכוס תה חם. אני מרגישה היום לראשונה שאחרי חצי שנה מאז שהתחלתי לתרגל, פעמיים-שלוש בכל שבוע, הגעתי למין רמה מישורית שכשאני מתבוננת סביבה כל מה שאני רואה זה רק עוד ועוד נוף צחיח. אני לא מתכוונת לאספקט של התירגול הגופני – לתרגל יוגה בשביל התירגול הגופני זה לקחת רק את הקליפה. אני מתכוונת לזה שאחרי הרבה שבועות שהכל היה מרוכז ואינטנסיבי זה נעשה עכשיו שומם ומשמים. הגעתי ליוגה שבועיים בדיוק אחרי שעומר התגייס (ויומיים אחרי יום ההולדת שלי), ובשבועות הראשונים הרגשתי שאני מתנקה מכל מה שהיה בשנים האחרונות. הכל התנקז החוצה. היו שיעורים שהייתי מתחילה פשוט לבכות בשקט כי זה היה מעורר כל מיני זיכרונות. וזה היה טוב. עכשיו זה כבר לא קורה. אני מרוחקת, לא מרוכזת וחסרת סבלנות. הרבה מהתחושות הגרועות שלי עולה – הכעס, הטינה, הריקנות, הסתמיות, הרחמים העצמיים, הדיכדוך, העוינות, השטנה, הרטינה, רוב רוגז וחימות וטורח / ותאוות וחירוק שן / עברו חלפו כעוברי אורח / שיעברו, אני ישן. חלק מזה זה גם בגלל שבהתחלה היינו רק קומץ תלמידים, ועכשיו הסטודיו הפך כמעט ל”סצינה”. אני לא אוהבת את זה. חלק מזה קשור גם לזה שאני שוב כותבת, ופתאום הרבה מהריכוז שלי נמצא בכתיבה. כל כך טוב לחזור לכתוב. יש בכתיבה יסוד מדיטטבי כל-כך חזק, ואני תוהה אם זה לא תופס לפחות חלק ממה שהיוגה היתה עד עכשיו בשבילי. אבל אחד השיעורים הבסיסיים ביותר שיוגה מלמדת הוא ששום דבר אינו קבוע, והכל נמצא כל הזמן בתנועה ובשינוי. גם אם מדובר בתנודות קטנות מאוד, כמעט בלתי מורגשות. תמשיכי, אני אומרת לעצמי, גם כשאין לך חשק וזה לא עושה לך רק טוב אלא מציף גם דברים עכורים – תמשיכי. אף אחד לא אמר שזה יהיה קל.

There’s nothing on the top but a bucket and a mop / and an illustrated book about birds / seen a lot up there but don’t be scared / who needs action with you got words